Autodesk Revit – 3D pohled snadno a rychle – ořezový kvádr jako APPS doplněk

Už jste někdy zažili v Revitu situaci, kdy jste si potřebovali nějakým rychlým způsobem prohlédnout vybrané objekty v samostatném 3D pohledu? Tak tato funkce se už nějaký čas běžně nalézá v Revitu verze 2016 (a pro předplatitele dokonce už i ve verzi 2015). Toto řešení bylo popisováno v předešlém příspěvku zde.

Dnešní příspěvek se ale týká samostatného doplňku Revitu, který se před časem objevil na speciálním webu jako stažitelná aplikace COINS Auto Section Box s používáním zdarma.

Stránka se stahováním doplňku
Stránka se stahováním doplňku

Myslím si, že má své opodstatnění i vedle současné stávající integrované funkce z Revitu, protože má přece jen trochu bohatější možnosti a navíc ji lze použít i v Revitu 2015 bez zmiňovaného upgrade. Jediné „mínus“ je asi jen to, že díky omezení Revitu LT nemohou v něm tyto doplňky fungovat. Na druhou stranu zase ale díky integrované funkci mohou i uživatelé verzí Revitu LT 2015 a 2016 také nějaký ořezový box používat.

Po stažení a nainstalování doplňku se na kartě Doplňky objeví panel COINS Section Box a na něm tři nástroje.

  • Auto Section Box
  • Toggle Section Box
  • Quick Auto Section
Schodiště a nástrojový panel doplňku
Schodiště a nástrojový panel doplňku

 

Použití je jednoduché a intuitivní. V libovolném pohledu si vyberte libovolné objekty (v naší ukázce je to schodiště v půdorysu). Kliknutím na nástroj Auto Section Box se spustí dialogový panel s volbami:

Panel s vobami
Panel s vobami

View (pohled):
3D pohled, do kterého chcete nové zobrazení umístit, můžete také ponechat výchozí {3D}. Velmi šikovná věc, protože si takto můžete trvale vyrobit spousty potřebných 3D pohledů.

Size (rozměr):
Specified size – zadání velikosti délky strany budoucího ořezového kvádru
Element extens plus buffer – vybraný objekt plus odsazení kvádru okolo

Arange Windows Side-By-Side – zobrazit oba pohledy vedle sebe (např.půdorys s výběrem + 3D)

Zobrazení půdorysu a 3D pohledu
Zobrazení půdorysu a 3D pohledu

Nástroj Toggle Section Box

Tímto nástrojem můžete přepínat fungování ořezového kvádru. Mimochodem, velmi pohodlné oproti běžné manipulaci s ořezovým kvádrem.

3D pohled po vypnutí ořezového kvádru
3D pohled po vypnutí ořezového kvádru

Poznámka:

Pro stažení doplňku je nutné přihlášení. Můžete použít své Autodesk ID, používané např. pro registrace produktů, přístup k Subscription správě a další.