Autodesk Revit – Adaptivní panely v obvodovém plášti, 1.část

Když se ví, jak na to, tak vám Revit může pomoct navrhovat docela nevídané věci. Jednou z nich jsou i strukturované stěny, používané formou dělených obvodových plášťů s nejrůznějšími panely. Celé to odehrává na objektech zvaných objem na místě. Tato objemová tělesa mohou mít díky tzv. volnému modelování nejroztodivnější zakřivené tvary, které si jen architekt může vymyslet.  Jejich jednotlivé plochy se dále rozdělí formou sítě na panely. A pokud se předem panely vytvoří jako adaptivní rodina, která se automaticky přizpůsobí každému rozměrově jinému panelu, bude kouzlo dokonalé.

Příspěvek bude rozdělen na dvě části. Pro lepší přehlednost je celý postup zpracovaný formou videa.

V této první části je vidět tvorba obvodového pláště a použití již hotových různě tvarovaných panelů. Pravda je, že výsledná zborcená plocha nemusí být jen ve svislé poloze, jako obvodový plášť, ale může taky představovat třeba střešní konstrukci formou prohnutého plátna na sloupech. Taky je zde vidět vnitřní struktura rodin panelů.

Jako příklady jsou zde tři tvary adaptivních panelů:

  • rám z kruhového profilu, jehož poloměr se mění podle vzorce s délkami jeho dvou stran,
  • panel s kruhovým otvorem uprostřed jeho plochy a upraveným poloměrem závislým na nejkratší délce z jeho stran
  • jehlan s obdobnými závislostmi jako předchozí panely a různými materiály jeho ploch

Autodesk Revit panely obvodove plasteV příští druhé části si ukážeme podrobný postup tvorby samotného panelu ve tvaru jehlanu. Pokud jste se dosud nesetkali s pojmy jako „Adaptivní body“ nebo „Vykazovaný parametr“, tak si jich užijete dost a dost.