Autodesk Revit – Odstranění importovaných typů čar

Nedílnou součástí importu CAD souborů do prostředí Revitu je i nechtěné nasátí velkého množství definic typů čar (záleží na tom, kolik jich v načítaném souboru bylo). Pokud se potom později v rámci zeštíhlování projektového souboru chystáte na jejich odstranění, nastává poněkud tristní situace, protože „operace jedním šmahem“ zde bohužel neexistuje. Pěkně poctivě a pomalu, a po jedné čáře, si vychutnáváte akci: vybrat-vymazat-potvrdit. A to ještě asi tak 100 krát. 🙁

Tady je ukázka seznamu čar po importu nějakého „přeplněného“ DWG výkresu.

Pro odstranění typu čáry je třeba použít standardního panelu:

Dynamo to vyřeší

Naštěstí zde máme pomocníka v podobě Dynama, takže si nechtěné čáry můžeme odstranit mnohem rychleji.

Hlavním pracantem je kód, který vypadá takto:

A odkud pocházejí jednotlivé uzly? Pro ilustraci jsou níže obrázky jednotlivých uzlů tak, jak se vyvolávají v prostředí Dynama. Zde je vidět kategorie a název balíčku.

Všechny uzly pocházejí přímo z instalace Revitu. Výjimkou je jeden „Elements.Delete“ z balíčku Archilab.

Na obrázku je vidět název, popis, co uzel dělá a odkud pochází.

1.uzel

2.uzel

3.uzel

4.uzel

5.uzel – pochází z balíčku ARCHILAB

Nejdůležitějším uzlem je ale vlastně uzel (Code Block), do kterého je nutno zapsat společnou část názvu čár, které hodláte z projektu odstranit. V příkladu níže text „IMPORT“ vyjadřuje masku pro všechny importované čáry. Nebo po přepojení na druhý řádek bychom mohli odstranit všechny čáry obsahující řetězec „Čerch“.

Pokud byste chtěli spouštět celý kód přes přehrávač skriptů, je zde varianta s vhodnějším uzlem String, který umožní zadat textový řetězec před spuštěním skriptu. Uživatel tak nemusí text upravovat přímo ve zdrojovém kódu, ale v rámci rozhraní přehrávače.

Pro rychlé stažení bez nutnosti si sami kód sestavovat si klikněte na Odstranění vzorů čár.

 

Technický CAD konzultant programů Autodesk se zaměřením na stavebnictví ve společnosti Adeon CZ. Zaměřuji se především na Autodesk Revit, Navisworks, AutoCAD a také na BIM implementace a konzultace. Potkat se můžeme v ostravské kanceláři Adeonu.