Pokud již nějakou dobu používáte Revit, tak jste se jistě setkali s možností určité manipulace se vzorem povrchových modelových šraf. Jedná se o posun nebo otočení vzoru výplně. Pokud jste to ještě nepotřebovali, nebo o tom třeba ještě nevíte, zde je návod, jak na to. Původním záměrem příspěvku bylo sice řešení situace, kdy otáčení někdy nefunguje a někdy zase funguje, ale ať si mohou užít také méně zkušení uživatelé, návod bude komplexnější.
Příklady manipulace se vzorem na povrchu
Na stěně vlevo je šrafování bez nějakých úprav. Prostřední obrázek má šrafy cihel posunuty tak, aby lícovaly zleva a zdola. Pravý obrázek má zase šrafy natočené pod jiným úhlem.
Obsah článku
Předpoklady úspěšného použití vzorů výplně
- mít správně definovaný vzor výplně
- použití vzoru výplně v rámci definice materiálu
- připojení materiálu nějakému povrchu
- posun nebo otočení vzoru výplně
- Definice modelového vzoru výplně
Prvním důležitým krokem je mít k dispozici šrafovací vzor modelového typu. To znamená, že vzor tvořený čárami bude mít své reálné rozměry, např. u cihelného zdiva skutečné rozměry jednotlivých cihel.
Pokud je vzor jednoduchý a skládá se jen z plných nebo přerušovaných čar, lze ho vyrobit přímo v Revitu. Jednoduchý znamená, že vzor tvoří rovnoběžné nebo křížící se čáry pod nějakým úhlem. Vhodné například pro dřevěné obklady, čtvercové podhledy, dlaždice jdoucí za sebou bez bočního posunu a podobně.
Panel Vzory výplní obsahuje dvě možnosti typu vzoru
– Kreslení – pro šrafy poplatné měřítku pohledu, používané jak v pohledech na materiály tak ale zejména v řezech konstrukcemi
– Model – modelové šrafy v reálných rozměrech, neměnící se s měřítkem pohledu, použitelné ale pouze pro povrchové šrafy konstrukcí
Ukázka detailové šrafy, poplatné měřítku pohledu. Veškeré rozměry se zadávají v hodnotách papírového výkresu, zde tedy v milimetrech:
Poznámka:
Pokud máte své oblíbené šrafovací vzory například z prostředí AutoCADu (soubory *.PAT), můžete je rovnou jako detailové šrafy načíst a používat.
Ukázka modelové šrafy reálných rozměrů. Veškeré rozměry se zadávají v reálných velikostech a jednotkách projektu, většinou tedy v milimetrech. Se změnou měřítka pohledu se rozteče čar nemění:
Ukázka části souboru s modelovými šrafami:
Poznámka:
Pokud máte své oblíbené šrafovací vzory například z prostředí AutoCADu (soubory *.PAT), můžete je s malou úpravou použít také. Teprve potom Revit bude tyto šrafy chápat jako modelové.
Řádek s textem ;%UNITS=MM stačí na začátku souboru, tím se říká, jaké jednotky šrafy mají.
Řádek s textem ;%TYPE=MODEL je přepínač původní detailové šrafy na modelovou a musí být u každého vzoru.
Použití šrafy v rámci definice materiálu
V příkladu stěn v úvodu příspěvku je použitý vzor pro cihly. Vzor je zadaný u položky Vzor povrchu – Popředí:
Samotný šrafovací vzor byl vytvořený načtením z *.PAT souboru. Zde lze zadat už jen eventuálně vhodnější měřítko nebo název.
Připojení materiálu povrchu
Materiál s modelovou šrafou je připojený jako jedna z vrstev stěny:
Posun nebo otočení vzoru výplně
Manipulace se vzorem výplně se nastartuje umístěním kurzoru nad některou čárou vzoru a následným stisknutím klávesy tabulátoru.
Předvybranou čáru vybereme a nyní už běžnou manipulací s nástrojem Přesunout (MV) nebo Otočit (RO) s ní a tím i celým vzorem něco provedeme.
Poznámka:
Aby natočení vzoru výplně fungovalo, NESMÍ být zatržena volba Kopírovat!