Autodesk Revit – Uživatelsky definované měřítko

Nedávno si posteskl jeden uživatel Revitu nad jeho chováním z pohledu nastavování a používání uživatelsky definovaného měřítka. Ne, že by to Revit nějak neuměl, ale zatím to není v takové poloze, kdy si nové měřítko také laskavě v seznamu měřítek zapamatuje a dovolí opakovaně používat i v jiných pohledech.

Pro připomenutí si postupně ukážeme několik postupů pro nastavení měřítek pohledů. Jedním z nich bude také použití Dynama.

Definice nového měřítka bez Dynama

Toto bude asi nejběžnější způsob práce s vlastním měřítkem.

Rozbalením seznamu měřítek na stavové liště se dostaneme k položce Vlastní

Zde si v panelu Vlastní měřítko můžeme zadat vlastní hodnotu. Pokud si přejeme tuto hodnotu také vidět mezi ostatními měřítky, nezapomeneme na zatržítko a zápis tvaru.

„Paráda“, řekneme si, „a je to, ne“? Jenže ouha – nové měřítko se sice dole objeví, ale seznam o něm ví asi tolik, jako žížala o kvadratické rovnici.

Takže, pokud chceme stejné měřítko použít i pro jiné pohledy nebo opakovaně v tom samém, tak musíme zopakovat výše uvedený postup přesně tolikrát, kolikrát ono měřítko budeme ještě potřebovat použít. Pro uživatele s poněkud slabší, nebo výbušnější povahou to ale nemusí být z pohledu zdraví a následné exploze milé, takže bude hledat nějaký „plán B“.

A to je právě ten důvod, proč si zde dnes povídáme. Plánů může být několik.

Definice nového měřítka – Pohledová šablona

V rámci nastavení pohledové šablony může být také i měřítko pohledu.

Vybraným pohledům lze potom připravenou šablonu přiřadit přes menu z pravého tlačítka myši.

Nebo můžeme aktuálnímu pohledu zadat jako výchozí šablonu pohledu přes panel Vlastnosti.

Definice nového měřítka – aplikací Dynamo

Je to další možnost, jak si pomoci a nějak ta měřítka zkrotit. Jak uvidíte dále, samotný kód je velmi úsporný (pouze 4 uzly) a lze ho po malé modifikaci krásně použít i pro jiné věci.

Detaily týkající se samotného doplňku Dynamo, najdete v některých dřívějších příspěvcích. Zde se už budu věnovat jen popisu kódu.

Uzel Views-Název pohledu

  • dovolí vám z vašeho projektu vybrat jeden požadovaný pohled, u kterého se bude měnit měřítko.

Uzel Code Block-Co měnit

  • Zde je napsáno klíčové slovo, které Revit zná, aby věděl, co má z definice pohledu vlastně vytáhnout. Pro anglickou verzi Revitu to bude chtít napsat „View Scale“.

Uzel Number-Nové měřítko

  • Zde se zapíše požadované měřítko zvoleného pohledu.

Uzel Element.SetParameterByName

  • Po načerpání parametrů promítnutí změn do projektu, zde změnu měřítka vybraného pohledu.

Schránka 02

Pokud si přejete spouštět změnu měřítka ručně a hlavně kontrolovaně, nezapomeňte si v levém dolním rohu okna Dynama přepnou volbu na Ruční spouštění. V opačném případě bude kód ihned fungovat a v případě shody názvu pohledu se ihned změní měřítko na nějaké výchozí, zde 1:75.

Na druhou stranu se této automatiky dá využít pro rychlé nastavení zvoleného měřítka u různých pohledů. Stačí si jen ze seznamu pohledů postupně nějaké vybírat.

Stáhnout Dynamo kód

Pokud se vám nedaří kód za domácí úkol sestavit samostatně, tak tady je kód Měřítko pohledu na přilepšenou.