BIM 360 návod – vytvoření a nastavení projektu

Návod krok po kroku jak si vytvořit firemní projekt v cloudovém CDE prostředí BIM 360, který bude následně sloužit pro týmovou komunikaci a koordinaci v průběhu celého životního cyklu stavby.

V tomto článku již předpokládám, že máte zakoupeny licence a zprovozněno základní prostředí BIM 360. Pokud ne, ozvěte se nám do Adeonu a my vám pomůžeme. Po přihlášení do prostředí BIM 360 postupne vytvoříme nový projekt, nastavíme konkrétní služby a určíme a kteří další uživatelé mohou k projektu přistupovat.

Administrace účtu

Nejdříve se musíme přepnout do administrace účtu. To uděláme přes ikonu Account Admin, která se nám zobrazí v seznamu po kliknutí na ikonu tečkovaného čtverečku. Pro lepší pochopení se podívejte na obrázek.

BIM 360 Account Admin

Vytvoření projektu

Pro vytvoření nového projektu se v administraci přepněte do části Projects. Zde jednak uvidíte celý seznam již svých vytvořených projektů (pokud již nějaké máte), ale také můžete vytvořit nový kliknutím na možnost Add.

BIM 360 pridat novy projekt

Nyní zadejte základní informace o projektu, jako je název, termíny, lokace a vše co k němu potřebujete mít navázáno.

BIM 360 vytvoreni noveho projektu

Po zadání těchto základních údajů potvrďte přes Save&Continue a zobrazí se vám další nabídka, kde musíte aktivovat alespoň jednu zakoupenou BIM 360 službu. Určíte tím jako nástroje a funkce daný projekt má pro uživatele obsahovat.

BIM 360 aktivace služeb

V tomto případě provedu aktivaci Document Management (což je primární součást BIM 360 Docs modulu). Aktivaci provede tím, že určitě minimálně jednoho Administrátora projektu.

BIM 360 nastaveni admina

Následně uvidíte svůj nový, právě vytvořený projekt ve výpisu všech již existujících projektů.

BIM 360 výpis projektů

Administrace projektu

Dvojitým poklepáním myší na daný název projektu vás přepne do Projektové administrace. Tedy do výpisu všeho nastavení tohoto projektu. Zde uvidíme zatím pouze jednoho jediného uživatele a tím je projektový správce. Toho jsme nastavili o krok dříve a jedná se o uživatele, který může měnit všechna nastavení tohoto konkrétního projektu. Stejně tak může přidávat přístup dalším uživatelům. Tento správce má však na starost pouze tento jediný projekt, v dalším projektu může mít roli běžného uživatele.

BIM 360 projektový adminNastavení přístupů uživatelů

V první řadě zde v projektové administraci se přepneme do záložky Members a přidáme kolegy, kteří mají mít do projektu přístup. Zde však můžeme přidat POUZE kolegy, kteří již mají „aktivní licenci BIM 360“ v Administraci celého účtu (Accoount Admin > Members).

BIM 360 pridani uzivatelu

Přepnutí do pracovního prostoru

Jakmile máme přidány všechny uživatele, můžeme se přepnout do pracovního prostoru, kam budeme nahrávat všechna data a s kolegy komunikovat. To provedeme kliknutím na ikonu Document Management (dle obrázku)

BIM 360 Document Management

A nyní vidíme sice zatím prázdný projekt, ale připravený pro první nahrávání projektových dat.

BIM 360 prazdny projekt

Technický CAD konzultant programů Autodesk ve společnosti Adeon CZ se zaměřením na správu dat. Zaměřuji se především na PDM aplikace Autodesk Vault a BIM 360 platformu. Potkat se můžeme v Ostravské kanceláři Adeonu.