O cloudových aplikacích BIM 360 jsme vás informovali již několikrát a to jak zde na blogu, tak v našem magazínu Revit News nebo například na konferenci BIM Open. Díky vaší vzrůstající oblibě o správu projektové dokumentace se v tomto seriálů článků se nyní zaměříme BIM 360 DOCS, což je právě modul pro správu dat a komunikaci v projektovém týmu.
Obsah článku
Přihlásit se do cloudu
Pokud již máte licenci, nebo si chcete cloud prostor jen vyzkoušet, přihlaste se na portál BIM 360 Docs pod svým Autodesk účtem (standardní přihlášení do všech Autodesk služeb).
Jakmile jste ve svém cloudovém prostoru přihlášeni, ověřte, že jste připojeni do správného projektu a že jste v náhledu na správu dokumentace (Document Management).
Nahrávání dokumentů
Aby jsme mohli s dokumenty v cloudu pracovat, musíme je tam nejdříve uložit. To můžeme Provést několika způsoby.
- Přetažením jakéhokoliv dokumentu do prostoru BIM 360 rozhraní
- Tlačítkem Upload
- Pomocí lokální aplikace Autodesk Desktop Connector
Pro základní práci s daty a jejich sdílení využívejte složku Project Files. V ní si vytvářejte libovolnou složkovou strukturu a nahrávejte data.
Nahrát dokumenty přetažením z lokální složky
Nahrát pomocí tlačítka Upload
Další možnost jak nahrát projekční data do cloud prostoru je přes tlačítko upload. Možnost Linked Files vyberte v případě, že se jedná například o výkres s vloženými referencemi (tedy nalinkovanými soubory).
Nahrát data přes lokální aplikaci
Autodesk Desktop Connector si můžete stáhnout ze stránek Autodesku. Po stáhnutí a nainstalování se vytvoří lokální složka, kterou otevřete v běžném windows průzkumníku a nahrát tak svá data.
Prohlížení a tisk 2D dokumentace
Pro prohlížení dokumentu stačí na něj kliknout v seznamu souborů. Pokud je formát podporován pro prohlížení, tak se vám rovnou zobrazí jeho náhled. Podporovány jsou samozřejmě Autodesk formáty (DWG, RVT,…), Office dokumenty (Word, Excel,…) ale spousta dalších i výměnných formátů. Celkem zhruba okolo 50 CAD formátů, které si můžete rovnou v BIM 360 Docs otevřít a prohlídnout. Do prostoru cloudu však můžete nahrát vyloženě jakýkoliv souborový formát. Pokud není podporován pro prohlížení, tak si jej akorát musíte nejdřív stáhnout.
U souborů podporovaných pro prohlížení máte i spoustu nástrojů jak pro náhled tak i pro poznámkování, vytváření obláčků a podobně. Také si můžete zobrazit vlastnosti dokumentu i jednotlivých prvků, pracovat s hladinami a procházet jednotlivé listy. Nejedná se však o EDITACI souboru. Pokud potřebujete upravit například nějaké čáry v DWG nebo část modelu v RVT, pak si daný soubor stáhněte a upravte lokálně.
Práce s 3D modely
Stejně tak jako výše ukázaný DWG soubor lze prohlížet i spoustu různých 3D modelů. Samozřejmě například Revit modely. Bez instalace jakéhokoliv doplňku si tak můžete prohlídnout 3D model, vlastnosti jednotlivých prvků modelu, provést rozpad, náhledové řezy a také poznámkovat, vytvářet obláčky nebo přidat jiné informace ke konkrétním místům v 3D prostoru.
Závěrem
Nyní již víte jak jednoduše a rychle nahrát svá 2D i 3D CAD data do cloud prostoru BIM 360 Docs. V dalších dílech této série článků si ukážeme více konkrétní práce s daty a možností nastavení projektu.