Enscape – Interaktivní vizualizace architektonických modelů

Vizualizace vašeho Revit modelu nemusí vždy vypadat jako pouhý statický 2D obrázek. Aplikace Enscape pro Revit nabízí mimo jiné i takzvané interaktivní vizualizační nástroje. Můžete tedy vytvořit jednoduchý spustitelný EXE soubor, který když zašlete například investorovi, tak si může v aplikaci libovolně procházet z pohledu první osoby (pomocí šipek a myši – jako ve hře). Uvidí tak kompletní stavbu v kvalitně zpracované vizualizaci, ale ovšem z jiné perspektivy než pouze ze statického obrázku, ze kterého občas někteří lidé mají potíž pochopit souvislosti. Enscape je nástavbová aplikace, která běží nad aplikací Autodesk Revit. Licenci programu Enscape si můžete zakoupit na autorizovaném CAD eshopu.

Enscape logo

Interaktivní vizualizace z Revitu

Jak vytvořit vizualizaci

Po nainstalování aplikace Enscape si v Revitu otevřete projekt, který chcete vizualizovat. Následně klikněte na panel nástrojů Enscape a klikněte na první ikonu – Start. Tím spustíte vizualizaci v novém okně. Jakmile je vizualizace spuštěná, tak ji můžete exportovat do spustitelného EXE formátu přes kartu Tools > Export.

Pozorně si však ještě zkontrolujte výchozí pohled (kde bude uživatel v prostoru začínat), na obrázku níže je aktivní pohled {3D}. Můžete ale přepnout i na jiný, připravený pohled.

Enscape - vytvoreni interaktivni vizualizace

Takto vyexportovaný EXE soubor můžete komukoliv poslat… a pozor… dotyčný nepotřebuje Revit a ani CAD modely, pouze tento EXE soubor který si spustí. Jak kvalitně mu pojede, záleží samozřejmě na hardwaru jeho PC, nicméně se jedná o velké zjednodušení.

Funkce interaktivní vizualizace

Jakmile daný EXE soubor spustíte, jako první uvidíte pohled, který byl aktivní při vytvoření exportu. V levé části okna máte možnost před samotnou interakcí vizualizaci nastavit. Jakákoliv nastavení, která byla aktivní při exportu jsou samozřejmě aktivní jako výchozí.

Enscape - nastaveni interaktivni vizualizace

Nastavení vizualizace

Virtuální realita

Tímto přepínačem aktivujete virtuální realitu. Musíte mít však nainstalovaný VR aplikaci (např. Steam VR nebo Oculus runtime) a připravený hardware (např. Oculus Rift, nebo HTC Vive). Více v článku virtuální realita ve stavebnictví a taky Revit a virtuální realita. V rámci aplikace Enscape ale nepotřebujete nic dalšího. Jedná se o stejný EXE soubor jako pro běžnou vizualizaci. Pokud tedy máte připravený hardware jednoduše jen přepnete tento přenínač a to je vše. V rámci virtuální reality se můžete tedy procházet, snímat obrázky (poznámky) a prohlížet prostor v jiné perspektivě.

Enscape - virtualni realita vizualizace

Kvalita vizualizace

V rámci kvality zobrazení vizualizace si můžete vybrat mezi čtyřmi možnostmi nastavením. Záleží tedy jak výkonný máte počítač a zároveň jak složitý je celý model. Toto nastavení platí jak pro běžnou interaktivní vizualizaci, tak i pro virtuální realitu. Pokud tedy váš klient nemá výkonnou CAD mašinu, pak se může jednoduše přepnout do toho základního „Draft“ zobrazení a i tak může interaktivně vizualizaci prohlížet.

Enscape - moznosti kvality vizualizace

Světlo, Bílý mód a Obrysy

Dále jsou v nastavení tři různá nastavení. Takzvaný White mode vypne všechny textury a barvy a nahradí je jednotnou bílou barvou. Zjednoduší tak pohled na celý model, což může být někdy žádoucí, záleží v jaké fázi projektu se aktuální model nachází. Tento bílý mód lze ještě kombinovat s dalším nastavením a to je Outlines (obrysy). Ten zvýrazní veškeré hrany modelu. Tloušťku čar obrysů můžete měnit daným posuvníkem.

Enscape - moznosti nastaveni vizualizace

Za všimnutí stojí také možnost přepínače Light View. Tím zapnete možnost vytvářet světelné simulace modelu. Uvidíte tak kolik světla dopadá konkrétně na kterou plochu. Upravit můžete i konkrétní čas dne a zjistit tak, jak se rozložení světla mění v průběhu.

 

Oblíbené pohledy

Na pravé straně spuštěné interaktivní vizualizace najdete oblíbené pohledy. Kliknutím na ně se rychle dostanete na konkrétní pozici v modelu. Tyto pohledy však musíte připravit ještě před samotným exportem EXE souboru. A to označením v Enscape panelu v Revitu, které pohledy mají být takzvaně oblíbené. Pohledy jsou uložené včetně nastavení času a osvětlení. Můžete tak klientovi odprezentovat stejný pohled v několika možnostech.

Enscape - oblibene pohledy

Uživatelské přizpůsobení

Logo, úvodní obrazovka, ikona

Exportování interaktivní vizualizace do EXE souboru můžete i přizpůsobit a přidat si vlastní firemní grafiku než soubor pošlete nebo odprezentujete svému klientovi. Veškerá nastavení najdete v sekci Settings a následně v záložce Customization.

Enscape - nastavení

Zde můžete nastavit například obrázek, který se zobrazí při spuštění EXE souboru a načítání modelu (Loading Screen). Například logo vaší firmy spolu s kontaktními údaji. Dále můžete přidat obrázek/vodoznak (Interface Overlay) na obrazovku samotné interaktivní vizualizace, vhodné opět například pro logo. Upravit můžete i vzhled ikony samotného EXE souboru (Window Icon) a text  názvu okna spuštěného okna vizualizace.

Enscape - vlozeni loga do vizualizace

Prezentace projektů

Možností jak vytvořit a přizpůsobit působivou interaktivní vizualizaci vašeho architektonického Revit modelu je tedy spousta. Jedná se o rychlou, ale přitom velmi efektivní možnost jak připravit prezentaci pro vašeho klienta. Tu mu můžete odprezentovat sami nebo jednoduše zaslat aby si ji v klidu prohlédnul bez nutnosti CAD modelů a aplikací. Prezentace 3D modelů klientům a investorům nemůže už být jednodušší.

Stáhnout příklady vizualizace

Kde koupit Enscape?

Licenci aplikace Enscape si můžete včetně české podpory pořídit na autorizovaném CAD eshopu.

 

Technický CAD konzultant programů Autodesk ve společnosti Adeon CZ se zaměřením na správu dat. Zaměřuji se především na PDM aplikace Autodesk Vault a BIM 360 platformu. Potkat se můžeme v Ostravské kanceláři Adeonu.