Autodesk Revit – Export 3D pohledu do DGN

Potřebujete z nějakého důvodu export 3D Revit pohledu (objektů) do 3D *dgn souboru? Určitě jste si všimli, že ve verzích novějších tato možnost není. Proto vám poradím, jak soubor *dgn vyexportovat.

Nyní při exportu do *dgn Revit nabízí velkou nabídku nastavení, pouze pro 2D pohledy schovanou pod třemi tečkami, které si pak můžete uložit jako součást šablony Revitu.

Nastaveni exportu DGN od verze Revit 2013
Obr. 1: Nastavení exportu DGN od verze Revit 2013

Proto je potřeba dříve, než spustíte Revit zabrouzdat do souboru Revit.ini. Soubor Revit.ini obsahuje nastavení, které definuje proměnné, cesty, poslední soubory a další nastavení pro aplikaci Revit.

Aplikace Revit používá dvě verze souboru:

Cesta souboru Revit ini
Obr. 2: Cesta souboru Revit.ini

Složka UserDataCache obsahuje výchozí kopie souborů, které se používají pro vyplnění uživatelského profilu, včetně souboru Revit.ini. Když se aplikace Revit spouští poprvé pro nového uživatele, získá kopii souboru Revit.ini ze složky UserDataCache. Později už Revit používá informace z verze souboru Revit.ini v uživatelském profilu.

Pokud tedy chcete exportovat 3D objekty do souboru *dgn, musíte použít stejný algoritmus použitý naposledy v aplikaci Revit 2012 přidáním klíče UseVersion2012DGN=1 do souboru Revit.ini.

Zadání klíče
Obr. 3: Zadání klíče

Po spuštění projektu a zobrazení zvoleného exportovaného 3D pohledu je nabídka nastavení exportu do *dgn značně zjednodušená, zato nabízí možnost výběru 3D pohledu a jeho export pro verzi MicroStation V7.

Nastaveni exportu DGN po zadani klice do Revit ini
Obr.4: Nastavení exportu DGN po zadání klíče do Revit.ini

Takto vyexportovaný 3D objekt je složen z bloků a křivek a nelze jej přepínat do jiných úrovní zobrazení, proto doporučuji vyzkoušet export 3D objektů také do *dwg, který Revit nabízí ve všech verzích do verzí AutoCAD 2007, 2010, 2013, 2018 a práce s 3D *dwg je znatelně jednodušší.

Mým hlavním zaměřením je především implementace aplikace Revit do architektonických a projekčních kanceláří, BIM standardizace šablon, rodin, procesů a obecné BIM implementační konzultace. Potkat se můžeme v ostravské kanceláři Adeonu.