Autodesk Revit – Inženýrské sítě

Dle normy ČSN 01 3411

I když není Revit typickým nástrojem pro tvorbu situací s inženýrskými sítěmi, přesto je možné je vytvářet uspokojivě a elegantně. Ostatně, jako spoustu jiných věcí, které lze do Revitu nějakým způsobem nakonec vpašovat.

Jak na situace v Revitu

Připravili jsme tedy pro vás řešení, založené na normě pro mapy velkých měřítek ČSN 01 3411. Použití pro tvorbu situací v Revitu je velmi jednoduché. Z připravené šablony si uživatel vybere potřebné sítě v požadovaném měřítku a pomocí nástrojů Čára detailu anebo Položky detailu pak kreslí jednotlivé sítě ve svém projektu.

Tento balíček vylepšení do Revitu od nás můžete zakoupit na našem eshopu Adeon:

Koupit balíček pro inženýrské sítě

[notification type=“alert-info“ close=“false“ ] Pro uvedení tohoto balíčku jsme zavedli dočasnou slevu 25%. Pouze do 31.3.2020 [/notification]

Inženýrské sítě v datech

Zpracované tabulky z normy

 • tab. č.0 – Čáry
 • tab. č.2 – Hranice
 • tab. č.6 – Potrubní a elektrická vedení a jejich zařízení a objekty

Počet čar a značek

 • 127

Dostupná měřítka

 • 1:50, 1:100, 1:200, 1:250, 1:500, 1:1000

Součty délek jednotlivých sítí

 • Pomocí sdíleného parametru pro délku lze ve výkazech získávat orientačně délky jednotlivých sítí.

Automatická legenda

 • Pro fajnšmekry je připraven Dynamo kód, pomocí kterého si může nechat vytvořit automaticky legendu ze všech použitých sítí.

Barevný vzhled sítí dle druhu

 • V pohledu se situací je možné pomocí filtru pohledu i přebarvení sítí do barevné verze v závislosti na druhu vedení.

Manipulace s objekty sítí

 • Protože se jedná a standardní objekty Revitu (kategorie Čáry a Položky detailu), lze na čáry aplikovat běžné kreslicí a editační nástroje, například nástroj Oříznout (TR), Oříznout/prodloužit více prvků, Odsadit (OF), Přizpůsobit vlastnosti typu (MA) a podobně.

Verze Revitu

 • Sítě jsou dostupné pro verze Revit/Revit LT 2018 až 2020. Pro některá omezení funkčnosti Revitu LT ale nelze využít připravené automatické legendy (Dynamo).

Grafické ukázky použití sítí

Monochromatická verze sítí

Barevná verze sítí

Revit inženýrské sítě v barvě

Automatická legenda sítí

Revit automatická legenda sítě

4 KOMENTÁŘE

 1. V mierke M1:50, viem vytvoriť napojenie inž. siete pod sklonom 40°, aby jeho dlžka bola 400mm? Aký minimalny úsek napojenia inžin. siete viem vytvoriť pre jednotlivé mierky. Z videa to nie je zrejmé. Vopred ďakujem za odpoveď.

 2. Veškerá manipulace s geometrií kresby přerušované čáry (třeba i se značkou) se řídí algoritmem a zvyklostmi v Revitu. Značky jsou zde jen navíc k zobrazení určitého druhu sítě. A protože musí mít značka dle normy určitou délku, nelze je uměle zmenšovat nebo deformovat. Takže u krátkých úseků se automaticky (dáno chováním Revitu) vykresluje jen plná čára. Takže například pro kanalizační stoku v měřítku 1:50 je délka plnohodnotné čáry (čárka-mezera-značka-mezera-čárka) dle normy délka úseku nejméně 1050mm. Pokud se přesto chce do krátkého úseku značku vměstnat, lze ji použít samostatně (vytažením z rodiny čáry). Její délka je stejně ale 350mm, takže se do kratšího úseku nevejde.

 3. Z daného je zrejmé, že nap. pri odbočke začínam plnou čiarou dlžky 400? V danom zalomení nechcem umiestniť značku, ale chcel by som aby plná čiara navazovala na opakovanú komponentu detailu. Neviem, či som to zrozumiteľne napísal. Jedná sa mi napr. o znázornenie splaškovej kanalizácie, ktorá sa nenapája priamo „kolmo“ na hlavnú vetvu, ale je tam „zalomenie – odbočka úseku“. Ďakujem za odpoveď.

 4. Tyto sítě NEJSOU zpracované jako „Opakovaná komponenta detailu“, ale „Komponenta detailu“, takže nehrozí „přesah“ značky mimo skutečný konec čáry. Pokud je potřeba na dlouhý svod napojovat odbočky (tak, aby nevycházely do nevhodné části značky), je ho třeba možné vytvářet z kratších úseků a do uzlů teprve vložit odbočku). Pokud by to mělo být nějak jinak, pošlete mi e-mail s vaší představou. Děkuji