Tak tuto otázku si můžeme vysvětlovat několika způsoby, zejména vzhledem i k blížícím se Velikonocím. Pokud bychom ale zůstali u tématického zaměření tohoto blogu a trošičku si k tomu přidali i zdravotnictví, tak to všechno můžeme docela dobře spojit dohromady a výsledkem bude pestrobarevný mokrý šátek ovázaný kolem naší hlavy a v projektu cosi „nedokonalého“, jen vzdálene připomínající obklady stěn.
Doufám, že vás nebolí hlava už jen z té předchozí dlouhatanánské věty :-).
Na závěr úvodu je dlužno říci, že dnešní téma se bude točit kolem problematiky tvorby obkladů stěn, pro které Revit bohužel zatím nemá žádný speciální nástroj a uživatel si musí většinou pomoct vlastními silami nějakým udělátkem sám. Příspěvek ale nebude ani tak o krokovém návodu, jak takovou rodinu udělat (to po mně fakt v neděli nechtějte), ukážu jen klíčové okamžiky obsahu a použití rodiny. Šablonu s ukázkami použití jsem zařadil do našich ADEON šablon.
Obsah článku
Shrnutí některých požadavků na obklady:
Modelová podoba obkladu
- informace o skutečné ploše se započítáním otvorů
- rozmístění šraf pro přesný spárořez v pohledech
- automatická reakce na otvory v hostitelské stěně
- řešení styku v rohu (vnitřní, vnější)
- zobrazování podle typu pohledu (půdorys, řez, pohled, 3D)
- výpisy potřebné geometrie v tabulce
Čárová interpretace obkladu
- samostatná konfigurovatelná čára s odskokem nezávislým na modelu
- přesahy konců v rohu (vnitřní, vnější)
- zobrazování podle typu pohledu (půdorys, ostatní)
- popis dolní a horní úrovně
Vidíte, že se pár požadavků nakonec sešlo. A jak je také vidno, skloubit tyto požadavky v jediný nástroj z dostupných prostředků nebude tak jednoduché (úmyslně vynechávám API rozhraní). Pokud by ovšem v Revitu existoval nástroj Obklad, tak bych se teď věnoval raději jinému tématu, ale … obklady se kreslit musí a ještě pokud možno v ČSN podobě.
Předchozí výčet není určitě konečný, pokud se chcete zapojit do vývoje ještě lepšího obkladu, tak neváhejte využít komenářů na konci příspěvku.
Co tedy v Revitu použít?
Máme v podstatě dvě cesty, kudy se vydat. Obklad simulovat objektem stěna nebo vlastní rodinou na bázi obecného modelu.
V čem je tedy problém?
V tom, že bohužel ani jeden z navrhovaných typů objektů nevyhoví všem požadavkům najednou :-(.
Chcete důkaz?
Čtěte dále, kde je seznam plusů a mínusů podle typu…
Typ stěna:
+ lze snadno připojit k jiné stěně a tím automaticky vyřešit větší počet probíhajících otvorů
+ informace o ploše a objemu si počítá Revit sám
+ v pohledech lze pohybem šraf po ploše krásně vytvořit spárořez
– detailová čára (s jiným odsazením a ukončením, než model) simulující obklad v půdorysu se musí v podstatě znovu zavazbeně nakreslit
– nutnost nějakým vybraným parametrem odlišovat stěny a stěny jako obklad (pro výpisy)
– řešení vzhledu styku v rozích pro model a půdorys
Typ uživatelská rodina:
+ možnost oddělit od sebe interpretaci modelové a detailové podoby
+ jiné přesahy konců pro model a jiné pro půdorys
– nemožný posun šraf na rodině v projektu (možné pouze uvnitř rodiny)
– ruční výpočet skutečné plochy bez případných otvorů (zajištěno v rodině složitou strukturou testování a použití sdílených parametrů, ufff … to fakt není pro každého)
– rodina je navržena pouze pro překrytí jednoho otvoru, v případě více otvorů je třeba obklady rozdělit na samostatné části.
Na obrázcích níže jsou ukázky použití obkladu jako uživatelské rodiny.
Ukázka použití obkladu v projektu
Vkládání obkladu na stěny (lze využít všech dostupný nástrojů včetně ukazování). V případě ukázání na chybnou stranu lze obklad točit jeho překlápěcím uzlem. Přesahy křížení v rozích lze vyřešit nástrojem Oříznout (TR) a doplňkově parametry samotné rodiny obkladu.
Po rychlé úpravě to může vypadat jako na obrázku výše. Řada parametrů se dopočítává sama, u čáry obkladu zadáváme jen vzdálenost odskoku čáry obkladu. Pro snazší orientaci mezi konci, který je který, je u obkladu možno zapnout pomocné značky. Pokud obklad překrývá nějaký otvor, upraví se zadáním příslušných parametrů.
Modelové rozměry lze nezávisle na čáře odskoku obkladu v půdoryse upravit dvěma parametry konců. Tím lze dosáhnout potřebných nezávislých přesahů.Takto to vypadá po osazení obkladů v půdorysu (s různou dolní a horní hranou obkladu).
V půdorysu lze standardním způsobem popsat horní a dolní hranu obkladu.
Po vložení obkladu ne všechny rohy splňují představy projektanta…
Stav po úpravách… s větší nadějí na úspěch, ty rohy se mi líbí mnohem více….
Nedílnou součástí vytvořených obkladů je tabulka s měnitelnými poli.
A závěr?
Těžko něco uzavírat, protože návodů je více. Uživatel – projektant si tedy zatím musí v souvislosti s převažujícími požadovanými vlastnosti zvolit nejvhodnější metodu.
Jinými slovy, aby se co nejméně nadřel, obklad se nevymykal filosofii Revitu o automatických aktualizacích a na stavbě ho nepomluvili, že jeho výkresům nerozumí ani stavbaři napříč všemi generacemi, zejména těmi s datem narození, kdy Mrtvé moře bylo ještě zdravé 🙂 🙂 :-).