Lumion – živé prostředí. Krásné vizualizace. Render během vteřin.

Lumion patří v rychlosti 3D vizualizace ke světové špičce. Je určen pro architekturu, stavebnictví, ale i strojírenství a design obecně, krajinářskou tvorbu a zahradní architekturu. Využitím GPU se liší od ostatních programů určených pro stejné cíle. Vlastní interface je vykreslován pomocí GPU a je založen na real-time zobrazení dané scény. Mírou přesnosti zobrazení v reálném čase je program jedinečný a dovoluje snížit nároky na uživatele na minimum. I na průměrném herním PC vidíte téměř hotový výstup aktualizovaný několikrát za vteřinu. Vytvořit snímek trvá pár vteřin. Společně s obsáhlou knihovnou stafážních prvků, otevřeností a jednoduchostí ovládání velmi výrazně zkracuje celý postup tvorby vizualizace. Můžete vytvářet statické snímky, animovaná videa ale i výstupy pro virtuální realitu. Program pomocí Lumion LiveSync výborně spolupracuje s modelačními programy, takže jakákoli změna v modelu se ihned promítá do výsledné vizualizace bez nutnosti znovu cokoliv nastavovat. Tento modul je dostupný taktéž pro Autodesk Revit a další programy. V programu je také do velké míry implementován postprocessing, díky kterému není nutné už dále snímky dotvářet v programech typu Photoshop. Licenci Lumionu seženete na autorizovaném eshopu CAD licencí Adeon.
Ačkoli je Lumion primárně určen pro architekty a krajináře, jeho použití může urychlit také prezentaci strojařských součástí a celých sestav. Lumion umí načíst více formátů CAD modelů, jako .FBX, .OBJ, .SKP ale také .MAX. Na obr. 1 je ukázka jednoduché součástky z Inventoru v podání Lumionu, přičemž vykreslení snímku trvalo pouze pár sekund.

Pro architekty je určitě taktéž zajímavé možnost prezentovat projekt při přímé konzultaci s klientem, kdy je možno v připravené scéně naživo měnit materiály, upravovat pohledy a ukázat např. kde bude v danou dobu svítit slunce a kde bude stín. A to vše stále v prostředí, kde se pohybuje tráva a listí ve větru, kde objekty „ožívají“ a pohybují se vlny ve vodě. Je možné jednoduše měnit odstíny, nebo materiály vyměnit v celém projektu najednou. Nic takového před Lumionem nebylo pro architekty, stavaře a designéry tak jednoduchou formou dostupné.

Klíčové vlastnosti Lumionu

Realistické prostředí – reálná obloha a světlo nebe

Lumion 9 přichází s HDRI reálnými oblohami. Součástí je taktéž nastavení slunce, kdy je objekt osvětlen právě z místa, kde na fotce pozadí svítí slunce, včetně barevného tónu. Budete překvapeni, jak obloha při západu slunce změní reálně náladu v celém projektu.

Upravitelná 3d tráva (Pro verze)

Lumion už v dřívějších verzích umožňoval použít pro reprezentaci trávníku nejen kvalitní texturu, ale také 3D reprezentaci stébel trávy, které se dokonce pohybují dle větru a v tomto směru výrazně předběhl i ostatní vizualizační programy tohoto typu. Lumion verze 9 jde v tomto směru ještě dále a pro vybrané části můžete využít několik různých typů 3D trávy, kterou můžete například i „posekat“ v určité výšce.

Atmosférický déšť a sníh (Pro verze)

Jedním z postprocessingových efektů je také nová verze deště a sněžení. Pomocí tohoto efektu můžete navodit reálný pocit z vašeho návrhu nejen pro animace, ale také statické fotky. Povrchy, na které prší, jsou skutečně mokré anebo zasněžené. S pouhým kliknutím můžete tak vytvořit lehké mrholení i silnou bouřku, ale také sněhovou vánici. Efekt lze najít v části srážky u fotografie a videa.

Materiály srsti

Společně s dalšími typy 3D trávy naráz v jednom projektu se v Lumionu 9 objevila také možnost použít materiál srsti. Už není nadále nutno simulovat chlupatý koberec 3D trávou s jinou texturou, ale několik velmi reálných materiálů pro koberce a kožešiny je už přímo v knihovně.

Realistické materiály

S 122 vysoce realistickými materiály, nově v Lumionu Pro, obsahujícími téměř 100 textur od dobře známého Poliigon, je snazší než dříve převést kostru vašeho návrhu na scénu plnou barev, hloubek a pocitů. 88 nově definovaných materiálů od Poliigon.com v kategoriích Indoors, Outdoors a Skála kategoriích:

 • 7 nových látek včetně kašmíru, mušelínu a tištěných koberců
 • 6 nových textur záclon
 • 6 nových omítek
 • 14 nových mramorů
 • 8 nových cihel
 • 5 nových betonů
 • 8 nových kovů
 • 4 nové krytiny
 • 8 nových dlažebních kostek
 • 15 nových dřevěných materiálů
 • 7 nových materiálů skal

Celkem je v Lumionu 9 Pro již 1120 materiálů. Každý je možné upravit, nastavit jeho stárnutí a také zaoblit hrany. Další materiály je možno vytvořit či importovat.

Styly zobrazení

Od verze 8 není nutno pro nastavení postprocessingu pro render pokaždé hledat vhodné efekty, ale stačí pouze zmáčknout tlačítko a vybrat si z několik předdefinovaných stylů. V jednom okamžiku se váš design stává překrásným – s pečlivě vyváženou přednastavenou kombinací efektů. Můžete tak okamžitě rendrovat, anebo upravíte styl v několika minutách. Vytvoření toho správného vzhledu je rychlejší než kdykoli předtím.

Přednastavené styly obsahují jak možnosti realistického pohledu na scénu, ať už přes den, ráno, večer či v noci, tak velmi oblíbenou možnost skici, vodových barev či nebo „ručně“ kreslených obrysů černobílé kresby.

Varianty modelu a materiálu (verze pro)

Hodí se dřevěná podlaha ke kamenné zdi? Který návrh se bude vašemu klientovi více líbit. Design A, nebo design B? Možná, že se k takto tvarovanému domu hodí spíše menší terasa. Ať už je tomu jakkoliv, nový efekt ovládání variací je snadný způsob, jak porovnat různé možnosti materiálů a modelů. Vaši klienti si rádi prohlédnou více koncepčních možností, kterými se můžete dát. Vám jako architektovi tato funkce Lumionu urychlí váš pracovní postup při hledání nejlepšího řešení návrhu.

Měřící nástroje (verze pro)

Nejefektivnější spolupráce mezi modelovacím programem jako je Autodesk® Revit® a Lumionem spočívá v modelování samotné konstrukce v Revitu a veškerou stafáž včetně nábytku necháváme na Lumionu. I tak ovšem můžeme potřebovat ověřit vzdálenost mezi jednotlivými prvky, ať už je to nábytek nebo stromy. Lumion nabízí k tomuto účelu dva nástroje – jednak je to mřížka s pravidelným rastrem 1×1 m a taktéž můžeme přímo měřit vzdálenost dvou bodů. Můžete tak ověřit jednotlivé vzdálenosti a také přesnost a měřítko modelu.

Stáhnout zkušební verzi na 7 dní

[notification type=“alert-info“ close=“false“ ]

  Chci dostat rady do začátku používání programu (svůj souhlas můžete kdykoliv odvolat) *

  [/notification]

  Spolupráce s CAD programy a systémové požadavky

  Kompaktibilita

  • LiveSync pro Autodesk Revit  2015–2019, Lumion Bridge pro Revit 2014 – 2017
  • LiveSync pro další CAD software – SketchuUp, ArchiCAD, Rhino. Kompaktibilní taktéž s dalšími CAD software – 3DS Max®, Autodesk® FormIt a další
  • Podporované formáty modelů – Collada (.DAE), Sketchup (.SKP), Autodesk® (.FBX, .DWG, DXF), 3DS Max® (.MAX, .3DS), Wavefront (.OBJ)
  • Podporované obrázky – TGA, BMP, JPG, DDS, PNG, PSD

  Výstupní formáty a rozlišení

  • JPG, TGA, BMP, DDS, PNG, DIB, PFM, MP4
  • Rozlišení obrázků 1280×720, 1920×1080, 3840×2160, 7680×4320
  • Rozlišení videa 480 p, 720 p, 1080 p, 1440 p, 4k
  • 360 panorama pro Samsung Gear VR a Oculus Rift

  Systémové požadavky

  • Grafická karta s minimum 2,000 PassMark bodů (Quadro P2000, GeForce GTX 1050 Ti)
  • Paměť grafické karty min. 2 GB
  • Windows 10, 8.1 nebo 7 SP1 64-bit
  • Intel Core i5 3,0 GHz nebo lepší
  • Systémová paměť RAM min. 8 GB

  Obě verze programu můžete od března 2019 zakoupit také na našem autorizovaném e-shopu CAD licencí.