Autodesk Revit – Ořezat dutým tvarem při načtení – a zase ty díry…

Už se vám možná při experimentech s různými šablonami rodin stalo, že jste narazili na jeden tajuplný parametr „Ořezat dutým tvarem při načtení“?

Co to je a jak toho využít?

V tomto dnešním příspěvku se proto na něj zaměříme a v příkladech se pokusím nastínit jeho využití.

Typickými zástupci, kteří jsou ochotní spolupracovat s rodinami toužícími po ořezávaném spojení, jsou stěny, podlahy, stropy, střechy, nosníky, sloupy, obecné modely.

Nejprve malá ukázka.

To je děr, jako v ementálu
To je děr, jako v ementálu

 

Na obrázku je vidět jakýsi válec, který probourává do svých hostitelů zvolený kruhový otvor. A aby byl příspěvek komplexnější, tak tam, kde vidíte obdélníkový otvor pouze samostatně, je použito ještě dalších doplňkových metod tvorby otvorů.

Tak a jdeme na to…

V prostředí projektu si vytvořte libovolnou podlahu a stěnu.

Podlaha a stěna
Podlaha a stěna

Nyní se přesuneme do prostředí editoru rodin a budeme pokračovat tvorbou válcové, ořezávání chtivé, rodiny. Spusťte si tvorbu nové rodiny a vyberte šablonu „Metrický obecný model“.

 

Nová rodina
Nová rodina

Výběr šablony
Výběr šablony

V rodině vytvoříme postupně dva soustředné válce, jeden jako hmotu a druhý jako tzv. dutý tvar způsobující ořezávání. Obrys tělesa s dutým tvarem bude mít pro lepší odlišení oranžovou barvu.

Tvorba těles
Tvorba těles

Pokud chcete, můžete si rodinu oživit i nějakými parametry. V ukázce bude možno měnit průměry válce a díry, délku válce a délku díry jako tloušťka překážky.

Parametry rodiny
Parametry rodiny

Důležitým krokem je v panelu Vlastnosti zapnutí parametru „Ořezat dutým tvarem při načítání“.

Podle požadavků na chování při umísťování rodiny si třeba ještě zapněte parametr „Založené na pracovní rovině“ a vypněte parametr „Vždy vertikální“. Tím bude možno vložit rodinu někam do projektu podstatně svobodněji.

Zapnutí parametru
Zapnutí parametru

Po dokončení tvorby rodiny ji nyní můžete uložit jako samostatný soubor s příponou RFA (tím také získá rodina přijatelnější název, než jen nic neříkající univerzální jméno Rodina1). V každém případě ale nyní rodinu načtěte do dříve založeného projektu.

Načtení rodiny
Načtení rodiny

Postupně si při umísťování rodiny na „plochu“ podlahy a stěny ověřte její chování.

Vložená rodina
Vložená rodina

 

Tak, a teď si po dokončení vkládání nejprve napočítejte nejméně do tří. Možná tím zabráníte prudkému zvýšení krevního tlaku, protože jste právě zjistili, že “to nějak nefunguje“!  Kam se poděly slibované díry?!

Celá akce proběhla zatím v pořádku, jen je třeba ještě učinit jeden krok, po kterém snad teprve teď nastane úplná spokojenost. Pro aktivaci funkce ořezávání dutým tvarem spusťte z karty Upravit standardní nástroj Ořezat geometrii a ukažte na podlahu a její válec a potom na stěnu a její válec.

Nástroj ořezat
Nástroj ořezat

Konečně díry
Konečně díry

Spokojení?

 

Pro další zkoumání využitelnosti ořezávání si do projektu postupně vložte další objekty (sloup, nosník, střechu). Nakonec by to mohlo vypadat, jako na obrázku dále.

Další adepti na díry
Další adepti na díry

 

Tvorba otvoru formou hostitelské rodiny pro stěny

Tak, jeden způsob „vrtání“ děr bychom tedy měli za sebou, ale jak třeba vznikly ty obdélníkové otvory označené červenými šipkami na minulém obrázku?

Za to může rodina, která obsahuje vlastně jen ten otvor co by dutý tvar a hlavně – byla založená na šabloně „Metrický obecný model stěnový“. Její použití je tím tedy přesně vymezeno pouze na objekty typu stěna.

Výběr šablony
Výběr šablony

Ve vhodném pohledu si vytvořte otvor pomocí nástroje Duté tvary a dalším nástrojem Ořezat geometrii ho upravte tak, aby ořezával svého budoucího hostitele – stěnu.

Budoucí otvor
Budoucí otvor
Hotový otvor
Hotový otvor

Opět i zde si můžete vymyslet spoustu parametrů.

Parametry otvoru
Parametry otvoru

Podobným způsobem byste mohli vytvořit rodinu podle zvolené šablony pro podlahy, stropy nebo střechy.

Další šablony
Další šablony

 

Tvorba otvoru  jako přirozená vlastnost stěny

I toto je způsob, jak nějakou stěnu provrtat vhodným tvarem. Po výběru stěny z menu Upravit|Stěny vyberte nástroj Upravit profil a do původního obdélníhového profilu stěny si nakreslete další nekřížící se uzavřené smyčky.

Výběr stěny
Výběr stěny

Díry jako v ementálu
Díry jako v ementálu
Stěna jako řešeto
Stěna jako řešeto

 

Tvorba otvorů do stěn a střech samostatnými nástroji

Revit má na vytváření otvorů k dispozici i samostatné nástroje, zejména vedou-li napříč celým projektem. Takovým typickým zástupcem je například schodišťová nebo výtahová šachta, výkladce ve stěnách a podobně.

Nástroje pro otvory
Nástroje pro otvory

Zástupce šachty a prostupu
Zástupce šachty a prostupu
Po vložení zástupců otvorů
Po vložení zástupců otvorů

 

 

 

 

 

 

 

2 KOMENTÁŘE

  1. Děkuji za komentář a věřte mi, že bych to rád dělal při každém příspěvku. Jenže při snaze o maximální počet obrázků a věrnosti obrázku s textem to opravdu zvedne časovou náročnost jeho přípravy. Přesto se o to v budoucnu ale pokusím, ať si také užijete :-). JD