Nejčastější otázky, na které se nás ptají uživatelé začátečníci, kteří zatím ještě projektují pouze ve 2D, například v aplikaci AutoCAD a rádi by přešli na modernější a efektivnější způsob 3D BIM projektování.

Všechny funkce zmíněné v tomto článku se vztahují jak k velké verzi Revitu, tak i pro verzi Revit LT.

1. Mám tvořit data splňující kritéria BIM, je k tomu Revit vhodný?

Ano, je to produkt, který umožňuje vytvářet data, která jsou prostorová a ke kterým mimo 3D geometrie také připojíme negrafické informace. Revit je dokonce nejpoužívanější aplikací pro BIM navrhování. BIM tedy sice není žádný jeden konkrétní software, ale celá metodika práce. Revit vám však umožní vytvářet tyto objekty potřebné pro BIM.

Revit definice BIM modelu

2. Lze pro tvorbu 3D modelu využít DWG soubory?

Ano lze. Můžeme tato data jednak načíst jako reference a  a nebo můžeme ta samotná data využít jako čáry Revitu pro tvorbu digitálního modelu. Na příkladu níže vidíte půdorys v DWG menšího domku, který začal jako DWG a byl podložen v aplikaci Revit. A na základě DWG geometrie vzniká obkreslováním 3D model.

Revit LT podklad DWG

3. Musím si nějak, podobně jako v AutoCADu, odvozovat sám řezy a pohledy?

Ne, jedná se o prostorový model, který stačí rozřezat a odpovídající, stále živý pohled je na světě. V AutoCADu když vytvoříte půdorys tak není jednoduché následně vytvořit řezy, pohledy a vše trvá spoustu hodin ruční práce. A když se změní následně geometrie půdorysu, tak je potřeba vše upravit ručně.

Revit vytvoření řezu

V Revitu tvoříme digitální model na který pouze nahlížíme například půdorysem. A jednoduchým nástrojem vytvoříme velmi jednoduše potřebný řez tazkvanou řezovou čárou. Tu můžu libovolně posunout na novou polohu a celý vygenerovaný řez se mi automaticky zaktualizuje.

V řezu můžeme i zobrazovat místnosti, takže přesně víme ve které místnosti řezu právě jsme díky popisu, které je možné vložit. Pohled řezu může být také zalomený dle potřeby.

Revit zalomeny pohled řezu

4. Jak je to s tvorbou výkazů a tabulek?

Výkazy jsou vytvářeny automaticky, stačí mít v rámci šablony předpřipravené jejich definice. Právě proto, že máme k dispozici digitální model jako hlavní zdroj informací ze kterých Revit čerpá. Pro přehlednost si můžeme nastavit i různé třídění například podle typů stěny.

Revit tabulka výkazu

Tabulku můžu využít i během práce s modelem například pro výběr všech konkrétních objektů. A následně například všechny nahradit objektem jiným. Například jeden typ stěny za odlišný.

V momentě kdy přidám do modelu například další stěnu, se tabulka automaticky zaktualizuje a přidá ji ihned do výkazu.

Revit vytvoření tabulky výkazu

5. Lze jednoduše vytvořit z modelu prezentační výkresy s vizualizacemi?

Ano, libovolnému pohledu lze přímo přiřadit odpovídající styl zobrazení, od drátového modelu až po realistické zobrazení.

Revit vizualizace pohledu

Další možností je renderování pomocí automatickému napojení na cloudové služby A360 a dosáhnout tak realistické vizualizace. Nastavit také můžete i oslunění, pozici budovy geolokačně a počasí. A například i různé panorama a pohledy virtuální reality. Revit umožňuje i možnosti prezentace přímo modelu.

Revit nahled cloudové vizualizace

6. V AutoCADu bylo zvykem, že zakázka obsahovala mnoho DWG souborů. Jak je to v Revitu?

Zde se využívá přednostně jediného souboru, tzv. projektu. Ten obsahuje všechny potřebné půdorysy, pohledy, řezy, výkazy a také papírové výkresy. Lze ale využít i podložených projektů.

Revit struktura dat projektu

Organizace prohlížeče projektu lze i strukturovat podle fází.

Revit struktura projektu podle fází

7. V AutoCADu jsem byl zvyklý při organizaci návrhových dat na strukturu hladin. Umí to i Revit?

Zde jsou hladiny zastoupené jednotlivými kategoriemi podle typu využití prvku v objektu (stěny, dveře, popisky…). Vše co v modelu vidíme je postaveno z takzvaných families – rodin objektů. A jako uživatel si můžeme vybrat zda chceme nějaké kategorie vypnout (schovat), přebarvit nebo změnit, podobně jako hladiny v AutoCADu.

Revit editace kategorii

To platí i pro importované kategorie, tady i pro hladiny importovaných DWG souborů.

Revit sprava hladin importovaneho DWG

8. Z AutoCADu jsem zvyklý na ovládání pomocí zkratek, jak je to v Revitu?

Ano, i zde fungují dvoupísmenné zkratky. Jejich použití je mnohem rychlejší, neboť se spouští samy ihned po zadání druhého znaku. Všechny již nastavené zkratky lze najít ve správci klávesových zkratek (KS). V něm se dá i velmi jednoduše vyhledávat. Celé nastavení lze i exportovat a importovat na dalším PC.

Revit spravce klavesovych zkratek

Na následující ukázce je vše tvořeno pomocí zkratek a uživatel ani jednou nepoužil příkaz z karty nástrojů:

Revit vytvoreni modelu zkratkami

9. V AutoCADu jsem měl vytvořené vlastní bloky a šrafy. Mohu je nějak využít i v Revitu?

Ano, Revit umí přímo využít mnoho dat z AutoCADu. Bloky lze nahradit rodinami, šrafy šrafami.

AutoCAD 3D blok Revit model importovany DWG

Pokud tedy již například máte své PAT soubory z AutoCADu se šrafami, lze je využít i v Revitu. A výkres, který vznikne v Revitu lze i po převodu do AutoCADu využít šrafy naprosto stejně.

Revit šrafa z PAT AutoCADu

10. Mohu předat data modelu kooperantům, např. profesím, kteří mají jen AutoCAD?

Ano, z projektu Revitu lze exportovat libovolný pohled do 2D/3D dat formátů DWG, DXF, DGN, DWF. Exportem z Revitu tedy dostaneme data, která jsou čitelná v AutoCADu. Výkres, který otevřeme v AutoCADu bude mít všechny entitity AutoCADovské. Tzn. kóty budou kótami, šrafy šrafami, atd. To samé například s bloky v případě výplní (dveře, okna…). Nastavit můžeme při exportu i vzhled fontů, šraf, hladin,…

Revit vykres v AutoCADu

Exportovat lze jak 2D tak i 3D pohledy. Na možnosti exportů se podívejte na následující video:

11. Pokud budu mít od výrobce původní DWG výkres, např. detail konstrukce. Musím ho v rámci využití v projektu Revitu nějak překreslovat?

Ne, tato data (například tepelné mosty, apod..) lze přímo podložit nebo načít do projektu tak, aby se zúčastnila další manipulace s nimi, např. tisku.

DWG výkres v AutoCADu:

DWG podklad tepelneho mostu

DWG načtený v Revitu:

Revit import DWG zatepleni atiky

 

V Adeon CZ jsme tým profesionálů s více než 20 letou tradicí. Poskytujeme komplexní služby BIM implementací. Od prodeje CAD aplikací, přes školení, konzultace, nastavení standardů a komunikačního procesu, až po vytvoření BEP a BIM pilotní projekt.