Autodesk Revit – Přepis textu kóty aneb pojďme si trochu zahřešit…

Čas od času se může vyskytnout situace, že byste potřebovali přepsat text na kótě. V Revitu nic nemožného až do okamžiku, kdy potřebujete „přepsat“ jen hodnotu kóty. To znamená nahradit text skutečné kóty, např. 1050, na text 1111 a to beze změny geometrie kóty.

Sebeobrana Revitu?

Nedovolený přepis textu kóty
Nedovolený přepis textu kóty

 

To je už trochu tvrdší oříšek, protože po pokusu o přepis se Revit začne nekompromisně bránit a přepis v podstatě nedovolí. A je to celkem i v pořádku, protože jednou z podmínek korektních BIM modelů je pravidlo v duchu „ …co je psáno, to je dáno…“, takže žádné „šulení“ a zkreslování informací zde na místě není.

 

Správně by měl upravený text v Revitu vypadat například takto:

Povolené úpravy textu kóty
Povolené úpravy textu kóty

 

Prostě a jednoduše k textu kóty připsat nějaké to vysvětlující slovíčko nebo jen znak.

 

Člověk je ale od přírody tvor zvídavý a to by bylo, aby přes varovně vztyčený prst na něco i v tomto případě nepřišel. A přišel. 🙂

 

Trošku alchymie s neviditelností

Celý trik spočívá v tom, že se do řetězce textu vloží speciální znak, který Revit „neuvidí“, my vlastně také ne a všichni budou spokojeni, protože kóta bude nakonec přepsaná na jinou hodnotu.

 

Tak pojďme na to…

Spusťte si aplikaci Mapa znaků.

Zástupce mapy znaků

 

Vyberte font Arial

V okně se znaky nalistujte skoro konec znakové sady (viz.obrázek)

Výběr znaku Nulová mezera z Mapy znaků
Výběr znaku Nulová mezera z Mapy znaků

 

Do schránky si nakopírujte jeden ze znaků s vnitřním kódem U+200B (Nulová mezera). Můžete také vyzkoušet a použít i další znaky.

 

V projektu klikněte na text kóty určené k přepisu.

Objeví se panel Text kóty.

Vepsání speciálního znaku před kótu
Vepsání speciálního znaku před kótu

 

Přepněte se na volbu Zaměnit text a do pole ze schránky vložte speciální znak, v našem případě „Nulová mezera“. Potom za něj napište text s novou požadovanou hodnotou kóty.

Přepsaný text kóty
Přepsaný text kóty

 

A je to  🙂

 

Důrazné doporučení!

Když už nebylo zbytí a z nějakého ospravedlnitelného důvodu jste si takto trochu zahřešili, pokuste se následný „pekelný“ trest alespoň trochu zmírnit následujícím počinem.

Abyste už na první pohled ve svých pohledech rozpoznali kóty výše popsaným způsobem upravené, jedním z řešení může být samostatný kótovací styl s nastavením jiné barvy, třeba fialové.

Rozlišení kóty původní a přepsané
Rozlišení kóty původní a přepsané