Internetové portály a knihovny s rodinami pro Revit

Kdo by nebyl rád, pokud pracuje v Revitu, že si může přímo od výrobce stáhnout jeho výrobek formou Revit rodiny, že? Současným trendem mnoha výrobců je fakt, že se postupně přidávají do této kampaně, takže portfolio dostupných rodin je už velmi široké. O vlastní výrobu rodin se většinou stará portál, který potom tyto rodiny prezentuje na svých stránkách.

Není rodina jako rodina

I když je stále možné na internetu nalézt mnoho různých drobných dodavatelů rodin, někdy dokonce i placených, tak přece jen bychom se měli obracet na ty větší, renomované portály. Ty totiž mohou, a také i zajišťují mnohem větší spolehlivost funkčnosti rodin s předem definovanými parametry. A to zejména v dnešní době plné poprasku kolem BIM (tvorby informačního modelu budov a objektů). Tento novodobý proces od návrhu až po realizaci budovy a potom jejímu následnému životu, není jen o 3D modelech, ale také spoustě dalších doprovodných negrafických informací. No a protože v případě Revitu, jakožto nástrojem pro tvorbu BIM modelu, jsou jeho stavebním kamenem rodiny, musí tyto rodiny už od narození obsahovat pokud možno všechny potřebné  informace. Nebo být alespoň na toto doplnění parametrů dobře připravené.

Autodesk Revit – Knihovna rodin a šablona dle ČSN

 

Platformy pro BIM obsah

BIM Object knihovna

BIM object

Tento portál dnes zastupuje vedoucí světovou platformu pro obsah BIM. Portál BIMobject využívají výrobci pro podporu a dodávku svých produktů přímo do procesu BIM, aby byly pravděpodobněji vybrány a zajistili si tak jejich rychlejší přímé  použití  projektech. Dne 16. ledna 2017 Autodesk ohlásil přenesení všech operací včetně zákaznické podpory související s portálem Autodesk Seek na portál BIMobject. V rámci tohoto transferu BIMobject převzal provozní odpovědnost za poskytování služeb Autodesk Seek na bázi vysoce kvalitního obsahu BIM a služeb Cloud BIMobject. Autodesk Seek BIM obsah je tedy nyní  dostupný na cloudech BIMobject. Obsah umožňuje profesionálům v oboru architektury, stavebnictví a strojírenství, jakož profesionálům interiérového designu, rychle nalézat, prohlížet si a stahovat  soubory značkových stavebních BIM modelů, výkresů a produktových specifikací přímo do svých komerčních projektů. Aby uživatelé Revitu měli přístup k obsahu co nejjednodušší,  mohou si stáhnout doplněk, který pomocí nástrojů v pásu karet obsluhuje vyhledávání a načítání BIM rodin.

 

BIMTech knihovna

BIM Tech

O tomto doplňku BIM Tech pro Revit a funkcích pro něj zde na blogu máme hned několik článků. Tento doplněk máme velmi rádi a s kolegy z BIM Tech se můžete pravidelně potkat i na našich konferencích a akcích. Musíme jej však zařadit i zde do seznamu platforem, jinak by nebyl úplný. V doplňku najdete katalogy stavebních materiálů, sendvičových konstrukcí a objektů předních českých společností či generátor barev ze vzorníků RAL, NCS i přímo od výrobců. Jako bonus je zde k dispozici generátor katastrálních map ČÚZK.

 

BIM Project knihovna

BIM Project

Nesmíme zapomenout ani na doplněk pro Revit od české společnosti BIM Project. Setkat jste se s nimi mohli i na naší konferenci BIM Open. V doplňku toho najdete více, především v doplňku najdete tisíce produktů od několika značek připravené k použití ve vašem projektu.

 

BIMStore

BIM Store

Britská národní knihovna BIM objektů. I zde je pro přímou manipulaci s rodinami možnost stažení doplňku pro Revit.

 

Modlar

Modlar

Na této stránce Modlar naleznete především architektonické a stavební BIM objekty.

 

Vynechali jsme nějakou vaši oblíbenou knihovnu? Napište nám dole v komentářích.

Článek pochází z magazínu Revit News, konkrétně vydání 06/2017.

4 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den,
  stále je řeč o stavebních materiálech. Rád bych se zeptal, kde najdu rodiny a portály, zabývající se TZB, konkrétně profesí vytápění a zdravotní instalace. Jedná se mi o potrubí, armatury, zdroje tepla, nádrže apod.

 2. Dobrý den, nevím jestli je to správná cesta. Rodiny výrobců mají zásadní problémy – každá rodina má úplně jinou funkcionalitu, je v jiném grafickém a informačním standardu i podrobnosti, takže neuděláte jednotný výkres nebo výkaz. Jako bonus si zaplevelíte projekt o mnoho nechtěných komerčních údajů, podkategorií, čar, šraf, materiálů atd. Nabývá na velikosti, což u velkých projektů spěje k brzkému kolapsu modelu. Nemluvě o tom, že je často nutná instalace různých nástaveb výrobců do Revitu a ne všichni výrobci mají rodiny alespoň lokalizované nebo zpracované vůbec. Na závěr při načítání rodiny zjistíte, že ji neotevřete na své starší verzi Revitu 🙂 Chybí spíš lokální podpora elementárních druhů rodin, tak aby si člověk nekupoval jen holý nástroj, ale plnohodnotný software se všemi potřebnými funkcemi ke své profesi. Copak nějaký profi projektant v AutoCADu lepí projekty z bloků, které si někde postahuje?..

  • Dobrý den,
   než začnu od poslení věty z vašeho komentáře, dovolím si poznámku: 100 lidí, 100 chutí.
   AutoCAD je pouze holá platforma, na které, chci-li projektovat v nějaké specializaci, mám několik možností. Můžu buď kreslit vše čárami, nebo použiju bloky (vlastní, nebo stažené) anebo použiji nadstavbu, šitou na míru mé specializaci. Za „cé“ je to nejlepší, co bych mohl použít. Příkazy, kterými bych mohl v holém AutoCADu vytvářet třeba stěny, dveře, potrubí zde nenajdete. Jen primitiva typu úsečka, kružnice a pod. No a podobné je to i s Revitem. Ovšem zde se už nejedná o program, kterým „kreslím“ jako v AutoCADu, ale tvořím model pomocí existujících příkazů, např. „stěna-dveře-potrubí“, pracujících s jednotlivými objekty (rodinami). A ty už mám k dispozici v instalaci Revitu v nějaké základní podobě, která ovšem nemusí všem uživatelům vyhovovat. Potom hledám u výrobců, jestli nějaké ty rodiny nemá. Samozřejmě za cenu, kterou jste v komentáři také uváděl. A tak nezbývá, než si nakonec vyrobit rodiny vlastní. Ze zkušeností řady uživatelů a firem je to nakonec ta nejlepší cesta, když po vyzkoušení různých variant získávání rodin si na vlastní kůži ověřili, že „co se doma upeče, to se taky sní“. Takže jeden uživatel je bohatě spokojený se standardními rodinami z Revitu. Jiný si zase najde potřebné rodiny u výrobce a ti zbývající si je zase vyrobí nakonec sami. Pokud se týká nějaké lokální podpory elementárních druhů rodin, tak před časem byl vydán balík rodin, o kterém jsme se už zmiňovali v článku na https://www.revit3dblog.cz/autodesk-revit-knihovna-rodin-a-sablona-dle-csn/ a který by mohl vašim potřebám vyhovovat. Obsahuje ale „jen“ rodiny pro stavařinu. Rodiny ostatních specialistů se zatím řeší základními rodinami Revitu, hledáním po internetu anebo výrobou vlastních. Dalším způsobem, jak získat nějaké rodiny a jejich zabudování do projektu je instalace nějakého doplňku Revitu. Například, pomocí doplňku DigiPara® Elevatorarchitect (https://www.digipara.com/products/digipara-elevatorarchitect/) si můžete konfigurátorem sestavit reálné výtahy dle požadavků provozu a ty potom automaticky zakomponovat do objektu, samozřejmě včetně všech potřebných rodin. Zdarma.
   Takže když to shrnu, Revit se může také stát platformou pro nejrůznější profese, ale na mnohem vyšší úrovni objektovosti, než AutoCAD. A aby mohly fungovat jeho příkazy typu „stěna-dveře-potrubí“, tak už v samotném základu jsou zde odpovídající „globální“ rodiny, kterými tu stěnu nebo trubky vytvořím. Jestli se mi nehodí, tak mám stále možnost si ji předefinovat podle potřeb. A protože Revit není jednoúčelový program (jako třeba nějaká specializovaná aplikace na návrhy schodišť), tak obsahuje jen základní sadu obecných rodin, jejíž sortiment ale určitě nemůže uspokojit všechny uživatele. Jakýkoliv požadavek na jinakost rodin není zabetonovaný, ale otevřený libovolným dalším úpravám.

 3. Jasně, nejlepší je si rodiny od základu vytvořit sám a nemám s tím problém. Bohužel tohle se moc neříká a hůř se to pak vysvětluje třeba laikům nebo profesím, kteří s touto další nutnou činností moc nepočítali.