Revit a Revit LT – Stažení a instalace aplikace

Zajímá vás jak postupovat při správné instalaci aplikace Revit a Revit LT? Co vše správně při instalaci vybrat, abyste měli potřebné knihovny a především český obsah programu? Vše postupně v tomto návodu vysvětlíme. Příklady jsou uváděné na instalaci programu Revit LT, ale stejný postup platí i pro kompletní verzi Revitu. Mimochodem, instalátor doznal velkých změn, už není tak rozsáhlý a s tolika možnostmi.

Vyzkoušejte si nástroj Revit na 30 dní zdarma

Vyzkoušejte si parametrické 3D modelování a kreslení

prvků bezplatně na 30 dní ve zkušební verzi.

Stáhnout zkušební verzi

Pokud se vám z nějakého důvodu stažení nebo instalace Revitu nepodaří, neváhejte nás kontaktovat. Před samotnou instalací je ideální mít instalační soubory předem samostatně stažené. V případě instalace „přímé“, tj. po spuštění instalace se teprve jednotlivé soubory na pozadí stahují a to někdy nemusí dopadnout úplně dobře a je to mnohem náchylnější na nepodařenou instalaci. Celá instalace pak trvá viditelně déle a nedovolí vám si v mezičase spustit třeba jinou instanci Revitu.

Průběh instalace a spuštění aplikace

Podle vašeho regionálního nastavení Windows se instalátor automaticky rozhodne, jaká jazyková verze se v průběhu instalace objeví (a tím také, jak bude vypadat zástupce na spuštění aplikace – viz. popis ve druhé části příspěvku):

Potvrdíme výchozí umístění instalace aplikace a části obsahu (šablony rodin, šablona projektu):

V průběhu instalace se po instalaci programové části aplikace objeví na ploše zástupce.

Po dokončení části instalace je možné už aplikaci spustit:

Po instalaci souborů šablon je možno aplikaci spustit přímo z instalátoru:

Po spuštění se objeví panel pro volbu typu licence. S největší pravděpodobností použijete volbu „Přihlásit se pomocí ID Autodesk“.

Objeví se tradiční přihlašovací panely do Autodesk aplikací:

Jak již bylo řečeno, dle regionálního nastavení Windows se na ploše objevil zástupce pro spouštění příslušné jazykové mutace aplikace. V tomto příspěvku jsou panely z instalace české mutace. Tím se také po použití zástupce z plochy spustí Revit i jeho LT verze v českém jazyku.

Zatím ta česká verze vypadá nadějně, ale nejásejte. Jak se později ukáže, není česká verze jako česká verze. Následující obrázek ukazuje, že se „něco pokazilo“. Bodejť by ne. Přepnutím aplikace do nějakého existujícího jazyka, který je „uvnitř“ programu k dispozici se také aktivují automatické mechanismy pro daný jazyk. Jedním z projevů je třeba to, že po stisku klávesy pro nápovědu (F1) se ale nápovědy nedočkáte, protože, ne ke všem jazykům existuje.

Pokud byste si přece jen rádi občas nějakou tu nápovědu chtěli přečíst (a pokud možno v češtině), lze si zobrazit českou nápovědu pro velký Revit, například zde. Běžné funkce Revitu LT lze z této nápovědy také velmi dobře vyčíst.

Pokud z nějakých důvodů máte při instalaci aplikace regionální nastavení Windows jiné, než české, bude třeba zástupce pro spouštění aplikace upravit (za předpokladu, že chcete spouštět Revit v češtině).

Pomocí pravého tlačítka na myši si zobrazte vlastnosti zástupce a na řádku cíle si upravte parametr /language na hodnotu CSY (původní bude ENU).

Původní tvar v zástupci:

Vzor řádku s upraveným parametrem jazyku /Language:

„C:\Program Files\Autodesk\Revit LT 2022\Revit.exe“ /language CSY

Po této úpravě zástupce si aplikaci spusťte. Měla by již povídat česky. Bohužel, jak bylo už řečeno v předešlých odstavcích, přepnutím aplikace na „nepodporovaný“ jazyk vinou vnitřní struktury aplikace přestanou fungovat odkazy na nápovědu, protože ty se automaticky odvíjejí od řetězce, který byl pro spouštění nastaven na CSY. A nápověda s tímto odkazem na stránkách Autodesku neexistuje.

Poznámka: našim zákazníkům mimo jiných výhod dodáváme v rámci dodávky aplikace Revit a Revit LT i tzv. České prostředí, které počeštění aplikace řeší komplexněji.

Zajímavou zvláštností aplikace Revit / Revit LT je, že v případě nedostupnosti licence (například po vypršení 30-denní zkušební verze), ji lze spustit jako tzv. Viewer, tzn. jako prohlížeč se všemi funkcemi mimo nástrojů typu ulož, tisk, export a podobně.

Instalace obsahu (standardní rodiny)

Základem každého nového projektu je začít jeho tvorbu na nějaké vhodné výchozí šabloně. K dispozici je několik původních šablon, které lze dále upravovat a doplňovat o vlastní věci. Šablona obsahuje základní sadu tzv. systémových a uživatelských rodin. Rodinou může být stěna, okno, ale také kóty či popisky. Výchozí šablona projektu a šablony pro nové rodiny se automaticky nainstalují do svých výchozích složek. Pro českou verzi šablon nových rodin vznikne složka Czech. Ostatní můžete v případě nouze místa na disku i smazat, automaticky se nainstalovaly všechny verze, které Revit / Revit LT zná.

Podobně, výchozí šablona pro stavební projekty je ve složce …Templates\Czech:

A kde jsou všechny rodiny, které se ve dřívějších instalacích nějakým způsobem dostaly k vám na disk?

No – zatím čekají v teple úložiště, až si je dodatečně stáhnete. 🙂

Protože současný instalátor už v sobě neobsahuje přímé stahování a instalaci knihoven rodin, je třeba dodatečným stažením a instalací toto zajistit.

Přesto, pokud si celý obsah s rodinami zatím nepřejete stahovat, můžete stejné rodiny vkládat do projektu až v případě potřeby pomocí nástroje „Načíst rodinu Autodesk“.

Online obsah s rodinami dle zvoleného jazyka najdete na kartě Vložit:

Pokud byste ale chtěli mít všechny standardní rodiny Revitu u sebe na počítači, je třeba tento obsah stáhnou dodatečně z odkazu zde a potom ho nainstalovat. Na stránce si jen vyberte obsah pro Revit / Revit LT v požadovaném jazyku.

Po instalaci staženého souboru s obsahem (v podstatě se jen jedná o rozbalení souborů do standardní struktury Revitu) se objeví složka Libraries\Czech s rodinami.

 

Vyzkoušejte si nástroj Revit na 30 dní zdarma

Vyzkoušejte si parametrické 3D modelování a kreslení

prvků bezplatně na 30 dní ve zkušební verzi.

Stáhnout zkušební verzi