Revit prezentace modelu budovy nejen investorovi

Jakými způsoby můžete odprezentovat projekt 3D modelu stavby? Možností je několik a ne všechny se hodí v každé fázi životního cyklu projektu. Rozeberme si tedy jednotlivé možnosti prezentace svých projektů pro projektanty a architekty.

3D model

Jednou z častých možností prezentace svého modelu je samozřejmě sdílet rovnou 3D model. Nicméně není zase vhodné vždy komukoliv model předávat. Existují proto metody jak jednoduše sdílet model a přitom nepouštět uživatele ke svému zdrojovému CAD modelu.

Autodesk Viewer

Nejrychlejším způsob jak rychle odprezentovat určitou fázi projektu je například Autodesk Viewer, který se vyskytuje v několika provedeních od verze zdarma až po integraci v CDE systému BIM 360. Není nijak graficky působivý, nicméně umožní vám rychle sdílet 3D model. Bez nutnosti exportu nebo jiné konverze formátu. Jednoduše nahrajete Revit model například do Autodesk Viewer Free a nasdílíte investorovi link. Tím mu umožníte nahlížet na model, prohlídnout, zkontrolovat jej a vyjádřit se k němu.

Investor takto ale NEZISKÁ přístup ke zdrojovému CAD souboru (pokud si to nepřejete). Jedná se tedy o rychlý a bezpečný způsob sdílení dat s uživatelem který nemá přístup k Revitu nebo jiné CAD aplikaci.

Výhody:

 • Není potřeba nic instalovat nebo nastavovat
 • Kontrola nad tím co jsem komu a kdy nasdílel
 • Možnost komunikace (poznámkování)
 • Součástí jsou všechny pohledy, listy a vlastnosti modelu

Revit prezentace Autodesk Viewer

 

2D vizualizace

Naprostou klasikou prezentace stavebního modelu je samozřejmě statická 2D vizualizace. Umožní vám nejvíce si vyhrát s kompozicí a předat uživateli takové naladění jaké si přejete. Nicméně ne každý konzument 2D vizualizace si dokáže dostatečně představit všechny návazné souvislosti modelu.

Revit nástroje vizualizace

Základní možnosti vizualizace obsahuje přímo Revit bez nutnosti jakýchkoliv doplňků. Samozřejmě má integrované řešení své limity, nicméně jedná se o rychlou vizualizaci. Tyto prezentační nástroje najdete na kartě Pohled > Prezentace. Renderovat můžete buď za využití výpočetního výkonu svého PC anebo na cloudu. První možnost nemá Revit LT. Vizualizace na cloudu čerpá takzvané kredity. Kolik, vám aplikace ukáže podle nastavení přesnosti vizualizace.

Výhody:

 • Rychlost vizualizace
 • Není potřeba instalovat žádné doplňky
 • Možnost nastavení intenzity osvětlení a studii oslunění
 • Pokud nemáte výkonný PC, pak vám pomůže cloudová vizualizace

Revit cloud vizualizace

 

Enscape

Enscape je externí doplněk pro Autodesk Revit a další CAD aplikace. O něm zde na blogu píšeme pravidelně. Jedná se o náš oblíbený nástroj pro tvorbu různých druhů vizualizace a virtuální reality. Obsahuje katalog stafážních prvků. Velmi jednoduše tedy do modelu vložíte zeleň a další prvky, lidi a další prvky které jej oživí. Opět záleží na vás jak kvalitní vizualizace chcete. Můžete vytvořit velmi rychlé statické obrázky jako koncepty, anebo si vyhrát se stafáží a texturami a dovést model do špičkové kvality.

Výhody:

 • Obsahuje vlastní katalog stafáže pro oživení architektonického modelu
 • Celá řada podrobných nastavení pro špičkové vizualizace
 • Velmi příznivá cena v porovnání s externími vizualizačními doplňky
 • Široké spektrum vizualizačních nástrojů

Revit Enscape vizualizace prezentace ultr

Enscape ukázka

 

Lumion

Lumion je rozhodně stabilní vizualizační nástroj architektonických modelů. Lze v něm vytvářet vysoce realistické statické vizualizace. Jedná se o externí aplikaci, která běží samostatně a napojuje se na CAD řešení. Obsahuje opravdu velmi bohatou knihovnu stafáže a různých textur materiálů a dalších předpřipravených nastavení. Jeho cena je sice vyšší než u dalších zde zmíněných řešení, nicméně jedná se o velmi kvalitní nástroj pro vizualizace.

Výhody:

 • Velmi bohatá knihovna stafáže, textur materiálů a dalších přednastavení
 • Rychlejší práce s velkým počtem prvků zeleně a různé stafáže
 • Jednoduché používání a velmi profesionální výsledky vizualizace

Revit Lumion prezentace vizualizace

Lumion vizualizace Revit modelu

3ds Max

3ds Max aplikace od společnosti Autodesk je dalším častým nástrojem pro tvorbu různých, nejen architektonických, vizualizací. Obsahuje velmi profesionální nástroje pro vizualizace. Nicméně je určen spíše pro profesionální uživatele. Není teda pro projektanty a architekty zrovna intuitivní a zabere spoustu času na zvládnutí základů. Nicméně po jeho zvládnutí zvládá vytvořit velmi realistické a profesionální vizualizace.

Výhody:

 • Velmi profesionální nástroje pro realistické vizualizace
 • Obsažen v AEC kolekci Autodesk aplikací

Autodesk 3ds Max vizualization

 

Interaktivní vizualizace modelu

Interaktivní vizualizace umožní uživateli projít se každým zákoutím modelu za využití myši počítače a směrových kláves. Vyloženě se modelem prochází jako ve hře. Tato forma není vhodná pro jakoukoliv prezentaci, jelikož nemáte v rukách kompozici prezentace. Na druhou stranu však umožníte uživateli získat jiný zážitek z modelu a jeho návazností.

Revit Live

Dříve náš oblíbený nástroj pro vytvoření interaktivní vizualizace. Nicméně je podporován pouze pro Revit do verze 2019. Podpora nástroje Revit Live byla pro novější verze ukončena. Což je velká škoda. Pro starší Revit modely jej však stále můžete použít. Revit Live je obsažen v kolekci programů Architecture, Engineering, and Construction Collection. Tato interaktivní vizualizace obsahuje všechny vlastnosti modelu a dokonce umožňuje se přepnout do pohledu virtuální reality.

Výhody:

 • Aplikace obsažena zdarma v AEC kolekci Autodesk aplikací
 • Prvky modelů obsahují vlastnosti, které si uživatel může zobrazit

 

Revit Live prezentace

 

Enscape

A jsme zpátky u našeho oblíbeného doplňku Enscape. Jeho další funkcí je vytvoření EXE souboru pro interaktivní vizualizaci. Uživatel tak může modelem procházet jako ve hře. Odměřovat si vzdálenosti, prozkoumat každé zákoutí stavby které mu dovolíte. Pokud má slabší grafický výkon počítače, tak si v nastavení exe souboru může sám nastavit slabší kvalitu vizualizace popřípadě změnit další prvky její nastavení.

Výhody:

 • Vytvoření EXE souboru. Uživatel tak nemusí nic instalovat a ani nemusí mít licenci
 • Uživatel si sám může pozměnit nastavení kvality dle svého grafického výkonu
 • Velmi rychlý export této vizualizace

Enscape - nastaveni interaktivni vizualizace

 

Virtuální realita

Virtuální realita vás vtáhne do modelu jako by jste již měli dostavěno. Jedná se o kombinaci interaktivní vizualizace za využití speciální hardware na hlavě. Díky tomu se můžete do modelu naprosto ponořit.

Enscape

Do třetice opět aplikace Enscape. Ta uživateli umožňuje přepnout se do zobrazení virtuální reality. Na téma virtuální reality máme na blogu řadu článků. A osobně používáme právě nejčastěji Enscape pokud se chceme na model podívat s klientem ve virtuální realitě. Enscape umožňuje rychlý a jednoduchý export do VR prostředí. Zároveň jak už jsme zmínili výše obsahuje katalog stafážních prvků kterými lze vizualizaci oživit.

Výhody:

 • Rychlý a jednoduchý export pro virtuální realitu
 • Spousta nástrojů pro práci s virtuální realitou
 • Zvládá většinu prodávaných hardwarových řešení virtuální reality.

Enscape - virtualni realita vizualizace

 

3ds Max Interactive

3ds Max Interactive je doplněk pro aplikaci 3ds Max. O procesu vytvoření virtuální reality těmito nástroji zde máme již několik článků. Nejedná se o jednoduchý proces a je určen spíše profesionálnějším uživatelům. Nicméně právě pro ně obsahuje velkou řadu nástrojů díky kterým lze virtuální prostředí takzvaně gamifikovat. Což znamená přidat různé „herní“ prvky. Například ptáky na oblohu, projíždějící auto na cestě, puštěnou televizi v pokoji a podobně.

Výhody:

 • Obsažen zdarma v AEC kolekci Autodesk aplikací
 • Obsahuje velkou řadu nástrojů pro „gamifikaci“ prostředí

 

3ds Max Interactive virtuální realita

 

A jaký druh prezentace využíváte vy? Budu rád pokud se podělíte i  o vaše zkušenosti níže v komentářích.