Revit a virtuální realita

Revit a virtuální realita je kombinace, která jde velmi jednoduše dohromady. Pokud pracujte v Revitu, tak máte několik možností jak své modely předvést ve virtuálním světě. Virtuální realita ve stavebnictví bývá čím dál častější forma prezentace projektu. Již jsme zde na blogu o tom článek psali. Určitě jej doporučujeme přečíst první, jelikož vás uvede do tématu virtuální reality a co vše k ní potřebujete. Podívejte se tedy na několik možných workflow jak dostat váš model do virtuálního prostoru. Zde se podívejte na náš diagram workflow pro virtuální realitu.

Virtuální-realita-ve-stavebnictvi-workflow

360° panoramatický render

Rychlé, snadné a levné řešení jak odprezentovat nějakou stavbu nebo oblast více než jen za pomocí klasické statické vizualizace. Potřebujete pouze chytrý telefon a zařízení do kterého telefon umístíte. Tím  jsou například Google Cardboard anebo Samsung Gear VR ale i další. Nevýhodou nicméně je, že se v prostoru nijak nemůžete hýbat. Stojíte pouze staticky na jednom místě.

VR workflow pro 360° render

Jedná se o takzvaně pasivní virtuální realitu. Proces už nemůže být jednodušší. V Revitu aktivujte pohled, ze kterého bude vizualizace vycházet a přejděte na kartu Pohled, zde zvolte Renderovat v cloudu a v nabídce nastavte Typ výstupu na „Stereo Panoráma„. Revit vám ukáže, kolik cloud creditů bude operace tvorby vizualizace stát. Jakmile potvrdíte, tak vám po skončení tvorby vizualizace přijde email s odkazem na dané stereo panorama.

Revit Stereo Panorama Virtualni Realita

Po dokončení vizualizace panorama obdržíte emailem link do své galerie vizualizací: rendering-beta.360.autodesk.com

V ní si můžete panoráma stáhnout anebo rovnou vygenerovat QR kód pro mobilní zařízení.

Revit stereo panorama

Autodesk Revit Live

Pokud to s VR myslíte vážně a chcete VR zážitek co nejrychleji, pak je na to Revit Live ideální. Jedná se o doplněk pro aplikaci Revit. Po nainstalování jej najdete přímo mezi kartami Revitu. Na rozdíl od stereo panoráma vám umožní plnohodnotný zážitek virtuální reality. Tedy, napojí se na zařízení jako HTC Vive anebo Oculus Rift a umožní vám celý model projít. Musíte mít nainstalovanou aplikaci Autodesk Revit Live (součástí licence AEC kolekce).

VR workflow pro Revit Live

Postup je opět velmi jednoduchý. V Revitu aktivujte 3D pohled a přejděte na kartu Pohled a vyberte „Přejít do služby Live„. Tím se vám zobrazí okno „Go Live“, kde vás aplikace upozorní pokud je potřeba ještě nějak model modifikovat (například uložit). Cesta „Download to“ je místo, kam se vám uloží zpracovaný VR projekt. Nastavte jej anebo si cestu alespoň dobře zapamatujte, pokud budete chtít VR dále upravovat přes 3ds Max (nemusíte).

Revit Live - vytvoření pohledu virtualni reality

Po odkliknutí tlačítka „Go“ se projekt nahraje do cloudu, zpracuje do podoby virtuální reality a stáhne se zpátky do dříve definované složky.

Revit Go Live

Jakmile se tento proces dokončí (rychlost záleží na komplexnosti modelu), tak se vám načte do nainstalované aplikace Autodesk Live, kde si jej již můžete prohlížet jak klasicky na obrazovce, tak i ve virtuální realitě, pomocí tlačítka „VR“ vpravo dole. Je však zapotřebí mít hardware VR nachystané a to včetně driverů. Například u HTC Vive je to driver Steam VR.

Revit Live virtualni realita

Podívejte se na další ukázky vizualizace Revit Live.

3ds Max Interactive

3ds Max Interactive je nástrojem pro ty, kteří nechtějí žádné kompromisy. Umožní vám vizualizaci virtuální reality z programu Revit Live povýšit na vyšší úroveň. Zapracovat lepší materiály a textury, realističtější stafáž, anebo celý model takzvaně gamifikovat. Jinak řečeno, přidat prvky interakce. Například ptáky na obloze, oheň k krbu, kouř z komínu, puštěnou televizi a podobně…

VR workflow pro 3ds Max Interactive

3ds Max Interactive si vyžaduje už vetší odbornost práce s programem. Pokud však do něj věnujete úsilí a čas, může výsledek vypadat i tak jako na videu výše, který je právě ukázkou obohaceným Revit modelem. Jak tedy na to?

Spusťte 3ds Max Interactive a ve volbě projektu vyberte „Add existing„, po té najeďte do cesty, kterou jste zvolili při tvorbě VR projektu Autodesk Revit Live a otevřete soubor „live.stingray_project“. Tím se načte celý projekt již jako předpřipravený v 3ds Max Interactive.

Občas se můžete potkat i se soubory LVSC z Revit Live. Ty stačí buď do Revit Live Importovat a tím se vytvoří složka projektu, anebo jeho příponu lvsc přejmenujte na zip a rozbalte. A máte opět složku projektu.

Následně po načtení stačí projekt otevřít a můžete v něm libovolně pracovat jako v běžném projektu 3ds Max Interactive (Stingray). Po uložení projektu jej opět můžete načíst v Revit Live se všemi provedenými změnami. Anebo můžete vytvořit exe soubor nebo jinou kompilaci.

3ds Max Interactive virtualni realita z Revit Live

 

Enscape

Zmíním zde i jedno ne-Autodesčí řešení pro virtuální realitu. A to proto, že je velmi oblíbená a používané pro jednoduché, ale zároveň profesionální vizualizace…  samozřejmě i pro virtuální realitu. Enscape je aplikace, plugin do Revitu, který po nainstalování přidá kartu nástrojů pro klasické vizualizace i virtuální realitu. Výhodou je, že nemusíte opouštět Revit, ale rovnou v druhém okně vidíte vizualizaci scény. A tedy můžete rychle upravovat model a podívat se jak se změna promítne ve vizualizaci. Celkové workflow je tak mnohem rychlejší.

VR workflow pro Enscape

Virtuální realita v Revitu je pomocí Enscape nejjednodušší metodou. V Revitu stačí přejít na kartu Enscape, vybrat konkrétní 3D pohled a spustit buď klasickou interaktivní vizualizaci anebo virtuální realitu. Ta se spustí v novém okně, které můžete například přesunout na druhý monitor a interaktivně tak měnit prostředí v Revitu a okamžitě vidět výsledek. A je hotovo 🙂

Revit Enscape Virtual Reality

 

Závěrem

Možností pro vytvoření vizualizace virtuální reality architektonického modelu Revitu je spousta. A ani již nejsou tak komplikované jako v předešlých letech. A připomínáme také náš dřívější článek a video záznam z prezentace o virtuální realitě ve stavebnictví a co k němu potřebujete i ze strany hardwaru.