Dnešní příspěvek se týká především uživatelů Revitu MEP, kteří by rádi u svých trubních systémů chtěli nějakým způsobem rozpoznávat cenu tvarovek a trubek podle měnícího se jmenovitého průměru a materiálu.
Výchozí podmínky zadání:
- Přiměřený počet používaných DN (15, 20, 25, 32, 40, 50, 65, 80, 100, 150, 200)
- Dva možné úhly kolena (45°, 90°)
- Různé typy materiálů (PE, PPR, PVC-C, PVC-U)
- Různá cena podle materiálu, DN a úhlu kolena
- Analogické chování pro segmenty trubek (je to systémová rodina)
Potřebné úkony pro zajištění zadání:
- Úprava rodiny tvarovky kolena
- Vytvoření souborů vyhledávacích tabulek pro čtyři různé materiály
- Vytvoření sdílených parametrů Cena_CTP a DN_CTP
- Tabulka s výkazem tvarovek
- Nastavení typu a systému trubek
- Tabulka s výkazem trubek a její parametry
.
Ad 1) Úprava rodiny tvarovky kolena:
Na následujícím obrázku je vzor panelu s parametry rodiny tvarovky kolena.
Pro každý typ materiálu je do rodiny načtená samostatná vyhledávací tabulka.
Červeně označené parametry na obrázku mají následujících význam:
Odkaz (1.) – zde jsou vidět zavedené čtyři materiálové typy tvarovky.
Odkaz (2.) – směřuje na tzv. vyhledávací tabulku, obsahující potřebné parametry. Ta se mění v závislosti na typu dle materiálu. Načtení všech tabulek se provede přes tlačítko Správa…
Odkaz (3.) – klíčový vzorec pro nalezení ceny podle materiálu, DN a úhlu tvarovky.
Vzorec funguje takto – ve vyhledávací tabulce, zvlášť pro každý materiál, se podle hodnoty parametrů „Jmenovitý průměr“ a „Úhel 1“ vytáhne ze sloupce „CTP_CENA“ uvedená hodnota. Výsledek tomto příkladu se týká materiálu PPR: DN=15, úhel=90 => cena=1015:
Pokud by se v tabulce podle kombinace průměru a úhlu nenašel žádný odpovídající řádek, vzorec bude vypočten z hodnoty parametru uvedeného za hledaným polem, v tomto případě s názvem CTP_CENA a s hodnotou NULA.
Ad 2) Vytvoření souborů vyhledávacích tabulek pro čtyři různé materiály:
Struktura vyhledávací tabulky
Do jednoho z původních souborů instalace Revitu bylo doplněno několik věcí. Především na konec prvního řádku byl přidán parametr CTP_CENA. A na konec každého dalšího řádku s hodnotami byla doplněna cena. Pro zjednodušení a snažší orientaci při ověřování funkčnosti byla vymyšlena tak, že řetězec je složen z textu 10 (nebo 20, 30, 40) + DN. Později bude v tabulce při ověřování snadněji identifikovatelné, zda-li se cena dle DN našla správně či nikoliv. Pro případ, že by uživatel použil jiný průměr DN, než dovolený, bude u ceny hodnota (0) nula.
Poznámka: Omezení dostupných rozměrů lze nastavit v panelu Mechanická nastavení (MS).
.
Ad 3) Vytvoření sdíleného parametru.
Abychom mohli „prohnat“ parametr ceny, získaný v rodině až do tabulky, zavedeme si k tomuto účelu tzv. sdílený parametr s názvem Cena_CTP. Jeho vlastnosti jsou patrné z následujícího obrázku.
Abychom mohli svobodněji manipulovat s parametrem průměru tvarovky, zavedli jsme ještě pomocný sdílený parametr s názvem DN_CTP. Jeho vlastnosti jsou následující:
Naplnění parametru se provádí přímo v rodině pomocí parametru Jmenovitý průměr.
Ad 4) Tabulka s výkazem tvarovek
Tabulka je tvořena několika poli dostupnými přímo v seznamu Dostupná pole, nebo přidaných přes dříve vytvořené sdílené parametry.
Tabulka je seřazena dle následujících kritérií:
Ukázka tabulek:
Vzorek použitých tvarovek (různé materiály, různé DN)
Poznámka:
Jak již bylo řečeno, parametr ceny byl navržen tak, aby se odvíjel od použitého materiálu a jmenovitého průměru tvarovky. V tomto příkladu byly nakresleny různé kombinace, což se projevilo kontrolně i v popisku tvarovky. Cena s hodnotou 0 znamená, že byl použit jmenovitý průměr tvarovky mimo dovolený rozsah a cena nebyla ve vyhledávací tabulce nalezena.
.
Ad 5) Nastavení typu a systému trubek
Tato další část příspěvku bude obsahovat kroky nutné k zajištění výpisu trubkových segmentů do tabulky, opět s cenovým sloupcem závislém na rozlišení druhu materiálu a jmenovitého průměru.
Typy trubek
Abychom mohli najednou a snadno „natáhnout“ celou trubní trasu, potřebuje Revit vědět, jaké tvarovky (kolena, téčka, křížení, spojky a další) má v celé trase použít. Celé toto nastavení se odehrává v panelu Předvolby trasy vyvolaného z nastavení Typu trubek.
Tím si můžeme připravit různé typy trubního vedení, zejména pak z pohledu druhu tvarovek a min. a max. jmenovitého průměru.
Systémy trubek
Informace o typu systému nebo materiálu je ale zapotřebí nastavit v panelu Potrubní systém. Zde nastavíme grafický vzhled trasy (zobrazení a materiál). V případě mechanického nastavení lze u vybraných druhů médií nastavit způsoby výpočtů (mimo klasifikace Ostatní a Požární ochrany).
.
Ad 6) Tabulka s výkazem trubek a její parametry
V tabulce se bude odehrávat to nejpodstatnější, rozpoznávání typu trubek a podpůrné výpočty.
Pole Typ-Délka-Průměr-Velikost jsou použité přímo ze seznamu dostupných polí.
Pole Cena dle DN za m’ a Cena trubky jsou tzv. Vypočítané hodnoty.
Vzorec pro výpočet parametru Cena dle DN za m’ je následující:
if(not(Průměr < 201 mm), 0 mm, if(Průměr = 200 mm, 200 mm, if(Průměr = 150 mm, 150 mm, if(Průměr = 100 mm, 100 mm, if(Průměr = 80 mm, 80 mm, if(Průměr = 65 mm, 65 mm, if(Průměr = 50 mm, 50 mm, if(Průměr = 40 mm, 40 mm, if(Průměr = 32 mm, 32 mm, if(Průměr = 25 mm, 25 mm, if(Průměr = 20 mm, 20 mm, if(Průměr = 15 mm, 15 mm, 0 mm))))))))))))
Poznámka: červená čísla zde představují hodnotu ceny, pro přehlednost příkladu je shodná s hodnotou jmenovitého průměru. Jednotky [mm] za cenou si Revit dosadil sám, protože parametr Cena dle DN za m’ je typu Délka.
Varianta vzorce Cena dle DN / m’ jako typu čísla:
if(not(Průměr < 201 mm), 0, if(Průměr = 200 mm, 200, if(Průměr = 150 mm, 150, if(Průměr = 100 mm, 100, if(Průměr = 80 mm, 80, if(Průměr = 65 mm, 65, if(Průměr = 50 mm, 50, if(Průměr = 40 mm, 40, if(Průměr = 32 mm, 32, if(Průměr = 25 mm, 25, if(Průměr = 20 mm, 20, if(Průměr = 15 mm, 15, 0))))))))))))
Poznámka: Při návrhu uživatelských parametrů je občas vhodné si dobře promyslet typ budoucího parametru, zejména pak, pokud se bude vyskytovat ve vzorcích. U jednou vytvořeného parametru na rozdíl od názvu již typ nelze měnit. Musel by se vytvořit parametr nový. V mnoha případech se ale inkonzistence jednotek dá ještě zachránit různými pomocnými násobiteli či děliteli.
Vzorec pro výpočet parametru Cena trubky je následující:
Délka / 0.001 m² * Cena dle DN za m‘
Poznámka: hodnota 0.001 je převod milimetry na metry, jednotky m² si Revit dosadil sám, protože ve by vzorci jinak došlo k inkonzistenci jednotek:
délka * délka / plocha = číslo bez jednotek.
Tabulku si můžeme ještě doplnit o „hlídací prvky“. Zde například, pomocí růžové barvy ve sloupečku, vidíme velmi zřetelně, že cena je nulová. Situace nastala proto, že byla vytvořena trubka s nedovoleným jmenovitým průměrem, který nemá přiřazenou cenu.
Závěr:
Tento příspěvek měl naznačit možné řešení problematiky komplexnější práce se systémy trubek. Zejména pak manipulace se vzorci nejen v rodinách, ale i v tabulkách.
Jinou varianou přiřazování cen jednotlivým prvkům může být samostatný soubor vyhledávací tabulky jen s parametry a cenami podle jednotlivých DN. Tímto bychom se vyhnuli zasahování do struktury stávajících souborů.
Dobrý den,
děkuji za vytvoření vzoru pro ceny potrubí. Tento případ ale řeší pouze ceny s ohledem na dimenzi potrubí, ne však podle materiálu. Jak dosáhnout toho, aby u stejné dimenze ale při jiném typu potrubí byly ceny odlišné?
Svoboda
@Tomáš Svoboda
Posílám vám zdrojové soubory, ze kterých je zřejmější, že ceny jsou různé jak podle DN tak podle materiálů.
J.Drahotuský