Rozšířená realita ve stavebnictví

Slyšeli jste už pojem rozšířená realita architektonických modelů a nevíte co si pod tím představit, popřípadě jak toho se svým vybavením docílit? V tomto článku se podíváme, co vše k tomu potřebujete a jak dostat například model z Revitu k prohlížení v rozšířené realitě. Na začátek připomenu i několik našich článků ohledně virtuální reality ve stavebnictví.

Co je to rozšířená realita?

Rozšířená realita je technologie, která plynule překrývá počítačem generovaný obsah do pohledu skutečného světa a tím tyto dva světy kombinuje. Při prohlížení rozšířené reality tedy vidíte všechny objekty okolo sebe, ale navíc obohacené o konkrétní virtuální model.

Rozšířená realita je možná několika způsoby. Některé mobilní aplikace umožňují model takzvaně „posadit“ například na stůl a prohlížet si jej na obrazovce vašeho mobilního zařízení.

My se ale budeme věnovat více praktickému využití. Brýlích, které si nasadíte na hlavu a kamkoliv se podíváte, uvidíte váš vybraný model v kontextu s okolím. Aktuálně zde řadíme především dva typy zařízení – Microsoft Hololens anebo Daqri SmartGlasses kterému se v tomto článku budeme věnovat více.

Daqri Smartglasses model

Virtuální nebo rozšířená realita?

Zatímco virtuální realita je poměrně náročná na grafický výkon počítače (generuje se přece jen minimum 2x FullHD rozlišení), rozšířená realita je v tomto ohledu jednodušší. Nicméně aktuální problémy ve vývoji jsou především ve vývoji kvalitních průhledných displejů. Zde taky je nejvyšší část ceny celého zařízení.

Virtuální realita je graficky přesvědčivější a dovoluje vám se více vyřádit. Nicméně jste limitování tím, že nevidíte prostor okolo sebe a tedy se pohybujete jen v omezeném prostoru.

Rozšířenou realitu tento limit nemá. Můžete si ji vzít kamkoliv, například na stavbu a podívat se na rozdíl aktuálních prací ve skutečnosti v porovnání s digitálním modelem. Nebo například rychle porovnat jak daná stavba zapadne do prostředí zástavby.

Daqri Smart Glasses

Co k rozšířené realitě potřebujete?

Hardware

V první řadě je zapotřebí samozřejmě hardware. Na rozdíl od virtuální reality zde nepotřebujete nic příliš komplikovaného. Při našem testování se nejvíce osvědčili již zmíněné Smart Glasses od společnosti Daqri. A to právě kvůli jednoduchému workflow jak dostat konkrétní architektonické modely do skutečného světa. Brýle Daqri SmartGlasses prodává pro Český a Slovenský trh společnost Adeon.

Daqri Smartglasses

Daqri SmartGlasses

Brýle mají u sebe připojený i malý Linuxový počítač, který se vám bez problému vleze za opasek a tedy vás nijak neomezuje v pohybu. Brýle se dokážou připojit na wifi a tedy si přes ní nahrávat veškerý obsah, který chcete prohlížet. Pro práci v prostředí nepotřebujete připojit ani žádné ovládací zařízení (klávesnice, myš), jelikož brýle umí snímat váš pohled a veškeré ovládání menu se tedy provádí vaším pohledem. Takové ovládání je kupodivu velmi intuitivní.

Software

Ze strany programového vybavení je už situace lehce komplikovanější. Nicméně u Daqri SmartGlasses stále přímočará. Společnost vyvíjí vlastní aplikaci Worksense, která umí velkou řadu funkcí. Zde v článku nás zatím zajímá jedna konkrétní a a to je napojení na Autodesk BIM 360 Docs.

Worksense + BIM 360

Díky tomuto propojení jste schopni přímo do brýlí načíst jakýkoliv model, který zvládne zobrazit aplikace BIM 360 Docs. A ta pro čtenáře toho blogu již není jistě neznámá. Aplikace od Autodesku zvládne zobrazit více jak 50 různých CAD formátů, v našem případě architektonických modelů tedy především Revit, ArchiCAD, Navisworks, ale i další. Znamená to sice že z programů potřebujete jak Worksense tak i BIM 360 Docs, následné workflow zobrazení je ale od námi dalších testovaných zařízení velmi jednoduché. Model lze samozřejmě prohlížet včetně uložených BIM vlastností. Ty jsou tedy najednou dostupné přímo na stavbě v konkrétním místě modelu.

Worksense BIM 360 model

Zajímá vás praktické předvedení?

Rádi vám rozšířenou realitu předvedeme osobně. Například v našem VR centru v Ostravské kanceláři Adeonu, anebo u vás. Anebo se za námi v září zastavte na konferenci BIM Open, kde si na místě budete moci řešení porovnat i s virtuální realitou na konkrétních Revit modelech.

Worksense BIM model

 

Technický CAD konzultant programů Autodesk ve společnosti Adeon CZ se zaměřením na správu dat. Zaměřuji se především na PDM aplikace Autodesk Vault a BIM 360 platformu. Potkat se můžeme v Ostravské kanceláři Adeonu.