Rychlé vytvoření sady prázdných výkresů.

V následujícím příspěvku si ukážeme trik s rychlým vytvořením nových prázdných výkresů, které mají v následném použití „papírově“ mnoho společných rysů.

Pomocí kliknutí pravého tlačítka nad položkou Výkresy (all) v Prohlížeči projektu si vytvořte jeden typický prázdný výkres.

 Založení nového výkresu

 

Prostor vytvořeného výkresu může obsahovat opakující se objekty (potřebných v budoucích kopiích dalších výkresů). To může být například formát výkresu s razítkem, části společných legend, popisné texty nebo nějaké ilustrační čáry a kóty. V podstatě vše, co je nakresleno z karty Poznámky a hodí se také i pro další výkresy.

 Předloha vzorového výkresu

Nyní klikněte pravým tlačítkem nad definicí připraveného výkresu (v našem příkladě je to řádek „A102 – Výkres 1“). V kontextovém menu se v dolní části objeví možnost „Kopírovat do schránky“. Levým tlačítkem tuto možnost vyberte. Také byste mohli použít klasickou zkratku CTRL+C, jenže v určitém okamžiku by nemusela fungovat a na první pohled by nebylo patrné, proč tomu tak je. Vysvětlení naleznete na konci příspěvku.

 Vytvoření kopie výkresu

Dalším bezprostředním krokem bude vytvoření kopií vzorového výkresu. V tomto případě již budeme muset použít jen zkratky CTRL+V. Pokud by se nic nedělo (nevznikla žádná nová kopie), tak buď nemáte nic ve schránce anebo jste mezitím kliknuli někam, kde se to Revitu moc nelíbí. Stačí, když pro jistotu kliknete například do plochy aktuálního výkresu, který byl použit pro vznik kopie. Nyní použijte CTRL+V a měla by vzniknout nová kopie vzorového výkresu. V duchu běžného chování se Revit bude snažit přírůstkově zvednout číslování výkresu.

V našem případě vznikla kopie s názvem „A103 – Výkres 1“. Ta obsahuje stejné objekty, jako vzor.

Nová kopie

 

Co dělat v případě, když se vám nedaří vložit vzor do schránky a položka v kontextovém menu je nepřístupná?

Výkres s vloženým pohledem

Tato situace nastane vždy, když na vzorový výkres ještě před jeho kopírováním „stihnete“ vložit nějaký pohled. V našem příkladě se na výkrese „A101 – Seznam výkresů“ nachází půdorysný pohled „Level 2“.