Když se mluví o souřadném systému v aplikaci Autodesk Revit je potřeba si uvědomit, že tyto souřadnice pracují úplně jinak než v AutoCADu. Může to být jeden z důvodů, proč je pro nás, „autocaďáky“, obtížné se s nimi vypořádat. Zkusíme si to tedy vysvětlit.
V projektu máme 3 různé počáteční body: Základní bod projektu, Bod zaměření a tajný vnitřní bod zvaný Počáteční pozice.
Obsah článku
Základní bod projektu
Tento bod se používá téměř výhradně pro interní účely. Používá se k umístění rozměrů relativně k budově. Představuje modrý kruh s křížem uprostřed. Může být také použit k nastavení úhlového rozdílu mezi skutečným severem a projektovým severem. Pozice tohoto bodu je jedinečná pro každý model a tato informace není sdílena mezi různými modely. Obecně platí, že základní bod projektu slouží jako místní reference v projektech, například pro každou budovu komplexu.
Bod zaměření
Slouží k vytvoření systému sdílených souřadnic mezi více propojenými soubory aplikací Revit nebo CAD. To znamená, že jeho umístění je nejužitečnější při exportu a importu souborů dle souřadného systému S-JTSK. Počáteční bod, ke kterému jsou vztaženy souřadnice a výškové body, pokud je nastavený bod zaměření jako počátek souřadnice ve Vlastnostech typu. Když pohled ukazuje skutečný sever, je orientován podle nastavení tohoto bodu.
Počáteční pozice (Vnitřní počátek)
Tento bod je neviditelný (až do verze Revitu 2020.2) a nelze jej přesunout. Většina uživatelů ani neví, že existuje. Ve výchozím nastavení bude import nebo export souboru CAD nebo Revit proveden relativně k tomuto tajnému bodu.
Po zmíněné aktualizaci je tento bod jako Vnitřní počátek viditelný. Jeho Viditelnost/Zobrazení (VG) na kartě Pohled můžeme volitelně měnit pod kategorií Pozemek. Avšak kdo stále aktualizaci neprovedl, bude pro něj tento bod stále neviditelný.
Pro uživatele starších verzí Revitu… Když víme o tomto „tajném“ vnitřním bodu, měli byste jej najít v půdorysném pohledu pomocí referenčních rovin. Vlastně bychom jej měli najít v šabloně aplikace Revit, abychom mohli sledovat umístění všech nových projektů. Chcete-li najít bod, ujistěte se, že je základní bod projektu a bod zaměření nastaven na viditelný v nastavení Viditelnost / Grafika (VG).
Dalším krokem je vybrat základní bod projektu a kliknout na ikonu spony, aby se na ikoně objevila červená pomlčka. Po klepnutí pravým tlačítkem na základní bod projektu a výběr možnosti „Přesunout do počáteční pozice“. Tímto způsobem najdeme to tajné místo, kde si pomocí referenčních rovin můžeme udělat křížek. Projekt by měl být modelován v omezené oblasti kolem tohoto bodu, říká se, že model by měl být uvnitř kruhu o poloměru maximálně 20 mil, což je cca 32 km kolem počáteční pozice. Při vkládání externích souborů pomocí možnosti „Počátek na počátek“ se soubory umisťují právě k tomuto bodu.
Jeden ze způsobů, pro představu, jako první vysvětlení rozdílu mezi Základním bodem projektu a Bodem zaměření je, že při umísťování Základního bodu projektu pohybujeme modelem po zemi, ale při úpravě Bodu zaměření pohybujeme zemí pod modelem.
Sdílení souřadnic s DWG
Sdílet znamená, že budeme přenášet informace z jednoho souboru do druhého a toto spojení zůstane. Jako příklad použijeme katastrální mapu *dwg a objekt *rvt, který budeme umisťovat. Než začneme uvědomme si, že tyto souřadnice se vztahují k Bodu zaměření, a proto u umisťování kót Souřadnice bodu bude zvolena tato možnost.
- Máme katastrální mapu v AutoCADu, ve které si vytvoříme bod (např. roh objektu), který bude sloužit jako kontrola souřadnic *dwg vs. *rvt.
- V projektu Revit pomocí VG nebo Zobrazit skryté prvky (žárovka) na ovládacím panelu trvale zobrazíme Základní bod projektu a Bod zaměření.
- Do prázdného Revit projektu připojíme *dwg soubor. Vyberte správné jednotky importu a možnost umístění Automaticky – střed na střed.
- Na kartě Správa pod příkazem Souřadnice zvolíme Získat souřadnice a vybereme *dwg podklad. Tímto jsme přenesli souřadnice z podkladu *dwg do projektu Revit.
- Do vybraného bodu uděláme Referenční čáru, aby vznikl chytitelný bod pro kótu. Nyní pro kontrolu na kartě Poznámky vybereme Souřadnice bodu a umístíme je na stejné místo jako byl bod v AutoCADu. Souřadnice se shodují.
A zároveň si všimněme, že Bod zaměření „utekl“ a k tomuto bodu se tyto souřadnice vztahují. Bod zaměření lze po přeškrtnutí spony přesunout zpátky na zvolené místo a sponu zase odepnout.
- V projektu s objektem do námi už určeného bodu vytvoříme osnovy. Do projektu s katastrální mapou připojíme, umístíme a pootočíme objekt na správnou pozici.
- Nyní je potřeba přenést souřadnice z projektu katastrální mapy na připojený odkaz *rvt. Na kartě Správa vybereme příkaz Publikovat souřadnice a umístění přejmenujeme. Při ukládání zvolíme možnost Uložit a projekt zavřeme.
- Otevřeme si soubor s objektem a vyzkoušíme, jestli publikace souřadnic proběhla úspěšně. Ve Vlastnostech přepneme na možnost Skutečný sever a do známého bodu umístíme Souřadnice bodu, které se budou shodovat. Při zobrazení Základního bodu projektu a Bodu zaměření se body přesunuly jako v projektu s katastrální mapou.
- Po změnách a uložení v projektu objektu jej nyní zavřeme a otevřeme původní projekt s katastrální mapou a díky sdíleným souřadnicím se změna automaticky propsala. Pokud tomu tak není, je potřeba na kartě Vložit pod Spravovat připojené soubory projekt objektu odstranit a znova připojit jako referenci pomocí možnosti Automaticky – podle sdílených souřadnic.
Tímto postupem jsme zjistili, na jakém místě je náš model skutečně umístěn pomocí jiného propojeného modelu Revit.
Souřadnice Z
V pohledech lze kótovat např. výšky říms, okapů, atd. pomocí Souřadnic bodu se „Zetovou“ souřadnicí, která se také odvíjí od nastavení souřadnice výšky Z – Bodu zaměření. Pokud v projektu víme, kolik se rovná ±0, zadáme tuto hodnotu výšce Bodu zaměření pro správné kótování výšky (pro příklad na obrázku ±0=1,000).
Další informace o souřadnicích naleznete v článku Autodesk Revit – Reset sdílených souřadnic.