Sketchup stále zůstává oblíbeným programem zejména pro základní návrhy objektů a taktéž pro design nábytku a obecně interiéru pro své intuitivní rozhraní a jednoduchost použití, což umožňuje rychlé vytváření a úpravy 3D model bez složitějšího nastavování.
Není tomu tak dávno, co návrhy vytvořené ve Skechupu byly konečnou, a s další fází projektu se pokračovalo od nuly. Taktéž návrhy interiéru a nábytku byly samostatnou kapitolou, která se dále dohromady s celým projektem nevyužívala. To už naštěstí není nutné a v dnešním článku si ukážeme postupy, jak tyto návrhy naplno využít v Revitu.
V současné době jsou možné v podstatě tři způsoby – export v některém z možných formátů ze Sketchupu, přímý import modelu Sketchup do Revitu, import pomocí aplikace FormIt. Pro ukázku jsem použil model obývacího pokoje od ritika B. ze Sketchup warehouse a pro export byla využita zkušební verze Sketchup 2023.
1. Export ze Sketchupu
Sketchup umožňuje v základu export do formátů 3ds, DWG, DXT, DAE, FBX, KMZ, IFC, TRB, OBJ, STL a WRL. Pro náš účel jsou zajímavé formáty DWG a IFC, případně OBJ, protože ty „umí“ Revit nativně načíst. Jak si ovšem ukážeme, tak to umí, je v uvozovkách oprávněně, protože jsou s tím spojena jistá omezení (alespoň prozatím). Pro účel testu jsem udělal export do DWG (v AutoCADu si můžete vyzkoušet, že export nyní sebou nese textury pokud chcete) a IFC (původnímu modelu odpovídají pouze barvy, textury sebou IFC nenese a možnosti nastavení jsou minimální).
Pro načtení modelu do Revitu pro test použijeme standardní nástroj Připojit formáty CAD (v případě DWG je ještě možnost načíst model do rodiny a jako rodinu teprve model vložit do projektu, nicméně co se týče načtených informací je výsledek stejný). IFC načítáme pomocí Připojit IFC. Výsledek je níže na obrázku – DWG si do Revitu bohužel nepřeneslo textury, v IFC je i o poznání méně informací o barvách. Z testovaných verzí IFC vyšla lépe verze 2×3. DWG má 12 MB, RVT soubor z IFC 2×3 55 MB.
2. Přímý import do Revitu
Revit má už nějakou dobu možnost přímo načíst soubory typu skp. S novými verzemi se tento import zlepšuje a zejména zrychluje. Pokud srovnáme rychlost přímého importu Revitu např. verze 2022 a 2024, tak rozdíl je opravdu velký. Výsledek je lepší, než při importu DWG či IFC. Nicméně jsou tu pořád jisté nedostatky:
- Materiály jsou sice importovány, ale jejich definice je neúplná, protože chybí textury. Řešením by bylo pouze textury u každého materiálu ručně znovu přidat a načíst
- Jsou zobrazeny čáry sítě a jelikož nejsou vedeny jako samostatná podkategorie, nelze je ani jednoduše vypnout
Výsledek vidíme na přiloženém obrázku.
3. Import pomocí FormItu
Autodesk FormIt je aplikace podobná Sketchupu, slouží ke stejnému účelu a její hlavní výhodou je úzká spolupráce s Revitem, kdy modely či úvodní objemové studie lze přímo dále rozvíjet v Revitu. A ačkoli se přímý import stále zlepšuje, tak už pár let je import modelů ze Sketchupu pomocí FormItu tím nejlepším způsobem.
Postup je následující:
- V aplikaci FormIt importujeme model ze Sketchupu
- Můžeme jej pomocí nástrojů FormItu upravovat, podobně jako ve Sketchupu
- Model uložíme jako model FormItu
- Připojíme do Revitu pomocí funkce Připojit CAD, anebo vložíme pomocí funkce Formit 3D náčrt v menu Objemy a pozemek
Na ukázce vidíme, že import takto splňuje všechny požadavky – přenesly se přímo textury a hrany geometrie nejsou zobrazeny a výsledek odpovídá přesně původnímu zobrazení ve Sketchupu. Takto vložené modely interiéru můžeme snadno využít v projektu stavebního objektu a následně jej můžeme prezentovat a třeba i projít ve virtuální realitě pomocí Enscape.