První vydání rad, tipů a triků, které se často opakují je na téma Lost and Found in Revit. Podíváme se panel Rychlé nabídky, jak lze upravovat karty na Pásu karet, co když nám některý z panelů zmizí, jak udělat dobrý dojem na první otevření projektu a zjistíme kolik je možných příčin schovaného prvku.

1) Vložení příkazu do panelu Rychlého přístupu

Pokud potřebujete mít některý příkaz z pásu karet pořád při ruce a nepamatujete si nebo nemáte pro něj vhodnou klávesovou zkratku, tak si ho vložte do panelu Rychlého přístupu (Rychlé nabídky). Musíme si ale uvědomit, že Rychlá nabídka, pokud ji máte nahoře není nekonečná, a proto s těmi příkazy zase šetřeme, aby nám nevznikla rozbalovací šipka, to by název „rychlá“ postrádal smysl. Tento panel můžeme přesunout i pod pás karet a jakýkoliv příkaz na něj umístit přes pravé tlačítko myši.

2) Přesun libovolné karty na Pásu karet

Nejraději byste vzali jednu kartu a posunuli ji více dopředu před ostatní karty? Může se stát, že při spuštění Revitu na malém monitoru nebo při nainstalování více pluginů vám na Pásu karet vznikne na konci rozbalovací šipka a pod ní ukrytá, téměř nejdůležitější karta Upravit, později Kontextová karta Upravit. Pokud k tomu dojde, můžete si trvale vypnout přes kartu Soubor > Možnosti > Uživatelské rozhraní karty, které nepoužíváte nebo pomocí Ctrl a levého tlačítka myši kartu přesunout více dopředu. Avšak toto zobrazení bohužel zůstane jen pro ten daný moment a při každém novém zpuštění Revitu je potřeba přesunutí provést znova.

3) Ztracený Panel navigace a nejen ten…

Kam se podívat, pokud nám zmizne Panel navigace, který se nachází vždy někde v kreslící ploše? Nebo Prohlížeč projektu či Vlastnosti? Pokud si zase nepamatujeme klávesové zkratky k znovuvyvolání, musíme na kartu Pohled > Uživatelské rozhraní a zde si zase zapnout, co bylo ztraceno.

Revit uzivatelske rozhrani

Revit panel navigace

4) Počáteční pohled projektu

Chcete při prezentaci či odevzdání zdrojového souboru projektu zajistit, aby vždy, při každém opětovném otevření projektu v Revitu, byl úvodní pohled vámi připravený, stejný? Ať už to bude 3D pohled nebo půdorys, na kartě Správa v kategorii Správa projektu > Počáteční pohled si vyberte, který pohled to bude.

Revit pocatecni pohled

5) Kam se ten prvek schoval?

Kde hledat, když se nám nějaký prvek po vytvoření nezobrazí? Nebo neznáme správný název pro lepší vyhledávání? Je hned několik možností, kam se podívat:

a) V daném pohledu zkusme zapnout žárovku (Zobrazit skryté prvky) na Ovládacím panelu.

Revit zobrazit skryte prvky

b) Není na kartě Pohled > Viditelnost/zobrazení (VG) vypnutá celá kategorie? Nebo vytvořený filtr?

Revit viditelnost zobrazeni vg

c) Není pro prvek *rfa nastaveno zobrazení na Ovládacím panelu jen v určité Úrovni detailu?

Revit nastaveni urovne detailu

d) Možná se prvek umístil na jinou rovinu, která byla zrovna nastavena jako aktuální.

Revit pracovni rovina

e) Například značka řezu je viditelná od měřítka pohledu 1:50.

Revit pohled meritka

f) Zkuste ve 3D pohledu výběrovým oknem vybrat vše a pomocí filtru najít ztracené.

Revit filtr

Revit nastaveni filtru

g) Může se stát, že jste si omylem přepnuli Disciplínu ve Vlastnostech.

Revit zobrazeni discipliny

h) Je správně nastaven Rozsah pohledu ve Vlastnostech? Nebo nastavený jiný rozsah pro Zalomenou výšku pohledu?

Revit rozsah pohledu

Revit zalomena vyska pohledu

i) Není zapnutá volba Ořezat pohled ve Vlastnostech?

Revit Orezat pohled

j) A v neposlední řadě se podívejte, zda-li prvek má stejnou fázi jako pohled, do kterého ho umisťujete.

Revit faze prvku

Mým hlavním zaměřením je především implementace aplikace Revit do architektonických a projekčních kanceláří, BIM standardizace šablon, rodin, procesů a obecné BIM implementační konzultace. Potkat se můžeme v ostravské kanceláři Adeonu.