Dalších pár tipů a triků, které by se Vám mohly při práci s Revitem hodit. Podíváme se jaký je rozdíl mezi kreslící a modelovou šrafou, jak skrýt čáru, která se nám zrovna nehodí, ukotvit prvek, se kterým nemá být manipulováno a nebo jak přijít na skrytá kolizní místa modelu.

1) Kreslící vs modelové vzory

Modelové šrafy znázorňují reálný vzhled v každém měřítku, oproti tomu kreslící šrafy se měřítkům přizpůsobují, tudíž nenesou reálné rozměry. Nebo také velikost modelových vzorů zůstává pevná vzhledem k modelu, zatímco velikost kreslicích vzorů zůstává pevná vzhledem k výkresu. Najdeme je na kartě Správa > Doplňková nastavení > Vzory výplní.

Vlastní vzory kreslící i modelové si lze vytvořit jednoduchou definicí, ale pokud se jedná o složitější, ty si lze do Revitu načíst pomocí souborů *pat.

2) Čárová kresba

Ve chvíli, kdy finishujete svůj 2D nebo 3D pohled, chcete ho vytisknout, ale jedna jediná čára vám tam překáží, chcete ji zneviditelnit nebo dokonce překreslit na jiný typ čáry, provedete to pomocí příkazu, který najdeme na kartě Upravit > Čárová kresba. Pro zneviditelnění čáry použijeme možnost <Neviditelné čáry>, ale pokud chceme čáru překreslit na jinou můžeme vybrat z přednastavených čar nebo si vytvořit čáru vlastní. Abychom vlastní čáru viděli ve výběru vytvoříme ji na kartě Správa > Doplňková nastavení > Styly čar > Nový.

3) Špendlík aka příkaz „Připnout“

Pomocí tohoto příkazu, který se nachází na kartě Upravit, lze prvek modelování uzamknout na místě. Při pokusu posunout, ať už úmyslně nebo omylem, Revit zahlásí, že se jedná o připnutý prvek a doporučí prvek nejprve „odšpendlit“. Tento příkaz se může hodit například pro připojené externí reference (podkladová data) nebo pro části modelu, které jsou už správně vytvořeny a nemá s nimi být manipulováno.

4) Prostě „Vybrat“

Už se vám stalo, že některý prvek nebo připojený *dwg výkres a zamknuté prvky nejdou vybrat? Může to být právě záhadným tlačítkem Vybrat, které se nachází na pásu karet vlevo pod bílou šipkou Upravit.

5) Kontrola kolizí

Při hledání chyb v projektu zkuste využít příkaz na kartě Spolupracovat > Kontrola kolizí. Je to jednoduchá varianta, jak zjistit chyby mezi kategoriemi, které vás zajímají. Zprávu o kolizích lze vyexportovat jako *html odkaz a jednotlivé kolize zvlášť v projektu zobrazovat.

Mým hlavním zaměřením je především implementace aplikace Revit do architektonických a projekčních kanceláří, BIM standardizace šablon, rodin, procesů a obecné BIM implementační konzultace. Potkat se můžeme v ostravské kanceláři Adeonu.